Rekuperatory.pl
603 446 366

Dlaczego wentylować dom?

Co to jest wentylacja

Wentylacja oznacza usuwanie zużytego powietrza, o wysokiej zawartości dwutlenku węgla i jego wymianę na świeże powietrze o niskiej zawartości CO2.Dom, który posiada działający system wentylacji, można nazwać zdrowym: powietrze jest w nim wymieniane, a domownicy czują się pełni energii i siły, dobrze śpią i nie mają kłopotów z koncentracją.Niestety, w większości domów, w których montuje się wentylację grawitacyjną, do wymiany powietrza nie dochodzi. W domach takich źle się wypoczywa, a domownicy często cierpią na bóle głowy oraz obniżony nastrój.W takim domu uboczne produkty przemiany energetycznej człowieka, czyli między innymi wilgoć i dwutlenek węgla, gdy nie są usuwane z pomieszczeń (a same nie znikają) ponownie są wdychane, po czym zanieczyszczają się jeszcze bardziej.

Po co jest wentylacja

Gdy zanieczyszczonym powietrzem oddychamy przez długi czas, odczuwamy to na własnej skórze. Do objawów należy m.in.:
  • osłabienie
  • bóle głowy
  • nudności
  • kłopoty ze snem lub nadmierną sennością
  • apatia i spadek energii
 Ich ciągłe utrzymywanie się prowadzi do bardzo groźnej choroby określanej jako SBS (sick building syndrome = syndromu chorego budynku), w którym powietrze wewnętrzne jest bardzo zanieczyszczone. Jakość powietrza wewnętrznego, którym oddychamy przez ponad 85% doby, jest odpowiedzialna za znaczną część samopoczucia człowieka.Poziom dwutlenku węgla znacząco rośnie podczas nocy. Kiedy śpimy przy zamkniętych oknach, jego poziom już po kilku godzinach przekracza dopuszczalną granicę 1500 ppm. stezenie dwutlenku węgla w sypialni

Stężenie dwutlenku węgla w sypialni już po kilku godzinach przekracza dopuszczalne normy.

 Tematu niestety nie rozwiązuje klimatyzacja, która tylko 'mieli’ to samo powietrze wewnętrzne, a nie wymienia go. klimatyzacja a wentylacja Przy szczelnie zbudowanym domu, tradycyjny system wentylacji grawitacyjnej (kominy wentylacyjne i kratki nawiewne w kuchni i łazienkach), nie działa prawidłowo, bo powietrze nie ma którędy napływać (przy nieszczelnościach napływało właśnie przez owe nieszczelności). W efekcie powietrze jest – zamiast wywiewane przez te kratki, nawiewane przez nie, co często czuć właśnie w łazienkach lub kuchni.Z tego też powodu ustawodawca nakazał montaż nawiewników okiennych, przez które powietrze zewnętrzne wpada do pomieszczeń, choć w bardzo ograniczonej ilości, która tak naprawdę nie rozwiązuje problemu. Nie rozwiązuje go również z innego powodu: gdy tylko temperatura zewnętrzna spada, nawiewniki są zamykane, bo powodują duże wychładzanie się pomieszczeń.