Jaki rekuperator
Powierzchnia domu to tylko jedna z wielu informacji, jakie bierze się pod uwagę przy wyborze rekuperatora. Ten sam budynek o identycznej powierzchni i kubaturze, ale z inną ilością i funkcją pomieszczeń, może mieć inny rekuperator. Jaki rekuperator wybrać?
Rekuperator powinno się dobierać na podstawie ostatecznych rzutów budynku i po szczegółowej, indywidualnej konsultacji z Doradcą.
Wybierz powierzchnię swojego domu
Wybór rekuperatora
Wybór rekuperatora to jedna z najważniejszych czynności przy projektowaniu systemu rekuperacji. Wyboru mocy centrali wentylacyjnej do domu nie dokonuje się na podstawie przypuszczeń czy przybliżonego dopasowania.
Nawet jeśli inżynier, z racji doświadczenia i ograniczonej oferty urządzeń, przypuszcza już, jaka centrala będzie odpowiednia, zawsze potwierdza to projektem systemu rekuperacji i obliczeniami. Tu nie może być mowy o pomyłce.
Projekt rekuperacji to najważniejsza część przygotowań do montażu systemu rekuperacji. Poprzedzają go dosyć skrupulatne wyliczenia zapotrzebowania poszczególnych pomieszczeń w domu na powietrze wentylacyjne.
Aby przygotować wyliczenia, trzeba znać przepisy prawa budowlanego, które regulują ilości powietrza, ale też mieć doświadczenie. Dzięki niemu wiemy, że tu i ówdzie warto coś zmienić, bo to wpłynie na komfort mieszkania w domu z rekuperacją.
Aby prawidłowo wykonać obliczenia, trzeba też mieć projekt domu, jego rzuty i przekroje i znać ostateczne przeznaczenie pomieszczeń.
Zamieniasz garaż na pokój? Rezygnujesz z jednej łazienki? Pralnię robisz zamiast WC? Wszystko to będzie miało wpływ na obliczenia, trasę prowadzenia instalacji oraz ilość punktów nawiewnych i wywiewnych.
To powód, dla którego inwestorzy decydują się na wykonanie rekuperacji w firmie, która wykona i projekt i montaż. Wtedy odpowiedzialność spoczywa w jednych rękach, a projekt rekuperacji odpowiada zmieniającym się w trakcie budowy koncepcjom inwestorów.
Od czego zależy jakość systemu rekuperacji: 6 najważniejszych punktów
To, czy rekuperacja będzie przynosiła realne korzyści, oszczędności i komfort, czy będzie cicha i bezawaryjna oraz czy będzie skutecznie wymieniać powietrze we wszystkich pomieszczeniach, to składowa kilku elementów. Należą do nich:
- Dobrze wykonane obliczenia do projektu
- Właściwie przygotowany projekt rekuperacji
- Wierne odwzorowanie projektu w montażu na budowie
- Odpowiednie umieszczenie centrali i jej połączenie z instalacją
- Jakość użytych kanałów wentylacyjnych i ich solidny montaż
- Jakość centrali wentylacyjnej
Co zależy od jakości rekuperatora: 7 najważniejszych elementów
- Cicha praca całego sytemu rekuperacji, słyszalna nie tylko w pobliżu urządzenia, ale także w pokojach
- Odczuwalny komfort klimatyczny w domu
- Oszczędności, czyli stopień odzysku ciepła (zależy od wielkości wymiennika)
- Jak najdłuższe bezawaryjne działanie
- Koszt poboru prądu, wymiany filtrów, przeglądów serwisowych
- Rodzaj obsługi centrali (czy ma obsługę z telefonu)
- Tryby pracy centrali (ile ma biegów, czy ma automatyczny bypass, czyli przełączanie na tryb letni)