Rekuperacja to energooszczędna wentylacja oraz zawsze świeże i filtrowane powietrze. Rekuperacja to także sięgające 50% oszczędności na ogrzewaniu w porównaniu do działającego systemu wentylacji grawitacyjnej.
Taki sposób wentylacji pomieszczeń jest szczególnie ważny w nowoczesnych energooszczędnych domach ze szczelnymi oknami, w których wentylacja grawitacyjna najczęściej nie działa prawidłowo. Jak działa wentylacja?
Dlaczego wentylacja grawitacyjna nie działa prawidłowo
Kiedy okna są szczelne, a nawiewniki w nich zamknięte, lub nawiewników nie ma wcale, powietrze nie ma skąd napłynąć. Nie może się wtedy wytworzyć siła, która wypchnie zużyte powietrze kratkami wyciągowymi do wentylacji grawitacyjnej. Teoretycznie siła ta powinna także nawiać świeże powietrze z zewnątrz.
Co dzieje się, gdy powietrze nie ma którędy napłynąć? Nie napływa, a pomieszczenie nie jest wentylowane. Panuje w nim zaduch, powietrze jest złej jakości, a oddychanie nim powoduje kłopoty ze snem i złe samopoczucie.
Często zdarza się, że powietrze napływa kratkami, którymi powinno zostać wypchnięte: wyciągowymi. I to bardzo szybko. Siła ta zależy m.in. od różnicy temperatur i ciśnień.
Jeśli nawiewniki w oknach są i są otwarte, gdy na zewnątrz jest zimno, powietrze napływa przez nie również z dużą siłą mocno wychładzając pomieszczenia i obniżając komfort. Zimne powietrze płynie dołem, tuż przy podłodze. Jest to na tyle niekomfortowe, że nawiewniki najczęściej się zamyka.
Pozostajemy bez wentylacji.
Co to jest rekuperacja w domu
Rekuperacja w domu jednorodzinnym
- efektywna wymiana powietrza zużytego na świeże bez strat energii
- oczyszczanie powietrza nawiewanego z kurzu i pyłu (również smogowego)
- zawsze świeże, filtrowane powietrze w pomieszczeniach bez przeciągów i wychładzania
Dobrze wykonana rekuperacja w domu jednorodzinnym to nie tylko rekuperator, nie tylko projekt, ale wszystkie szczegóły wykonania instalacji: trasy kanałów, długości puszek rozprężnych, kolejności odejść pod punkty nawiewne i wywiewne oraz ich średnice, długości odejść od trójników, sposoby łączenia kanałów z kształtkami, doszczelnianie kanałów i ich połączeń, mocowanie instalacji, miejsce i sposób montażu rewizji oraz w końcu samo podłączenie instalacji do rekuperatora.
Co obejmuje usługa montażu rekuperacji Rekuperatory.pl
- montaż instalacji wentylacyjnej: rozprowadzenie kanałów, ich zaizolowanie i trwałe umocowanie, wykonanie punktów nawiewnych i wywiewnych
- montaż rekuperatora o zróżnicowanym stopniu odzysku ciepła: do 95% w najwyższych modelach
- zaawansowane instalacje, np. samoczyszcząco-jonizujące, antyalergiczne, okrągłe, płaskie, stalowe, z tworzywa
- instalacje dostosowane do synergicznej pracy z systemem pompy ciepła: rekuperacja i pompa ciepła
- wentylacyjne kanały stalowe okrągłe i płaskie oraz przewody wentylacyjne z tworzywa (polietylenu)
- doradztwo inżynierskie i techniczne: wsparcie na każdym etapie montażu i po jego zakończeniu
- profesjonalny projekt wykonany przez inżynierów o wieloletnim doświadczeniu i wysokich kompetencjach będących na co dzień konsultantami największych pracowni architektonicznych w Polsce
- regulację i uruchomienie systemu oraz rekuperatora, montaż sterownika oraz pomiary techniczne zakończone protokołem powykonawczym
Jaki jest dom z rekuperacją
Dom z rekuperacją jest przede wszystkim komfortowy i zdrowy. Brzmi górnolotnie? Nie dla kogoś, kto w nim mieszka. W takim domu jest cały czas świeże powietrze, bez wychładzania pomieszczeń. Nabiera to szczególnego znaczenia w miesiącach chłodnych, gdy otwarcie okien lub nawiewników natychmiast wyziębia pomieszczenia.
W domu z rekuperacją doskonale się śpi. Pracuje i żyje. Jest zawsze świeżo, przy czym napływ powietrza jest nieodczuwalny. Dobrze zaprojektowana i wykonana rekuperacja nie hałasuje. Dzięki różnym programom przewietrzania, można szybko usunąć także niechciane zapachy z kuchni, a także wilgoć z łazienki.
Rekuperatory.pl gwarantują
- solidnie zaprojektowany i wykonany system rekuperacji
- doradztwo i wparcie na każdym etapie, również po montażu
- 10 lat bezawaryjnego funkcjonowania instalacji
- 2 lub 5 lat gwarancji na rekuperator
- serwis techniczny systemu rekuperacji w okresie gwarancyjnym i pogwarancyjnym
- łatwy dostęp do oryginalnych filtrów i części do rekuperatora: www.kupfiltry.pl
Dlaczego rekuperację robi obecnie tak wiele osób
Jeszcze nie tak dawno wentylacja mechaniczna, a do tego wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nie istniała. Była montowana, ale w dużych centrach handlowych, obiektach użyteczności publicznej. Teraz jest niezbędna i znana jako rekuperacja w domu.
Skąd wzięła się jej popularność? Zmiana z wentylacji grawitacyjnej na rekuperację związana jest ze zmianą w sposobach budowy domów. Inwestorom zależy, by ich dom był ciepły i tani w użytkowaniu. Jeśli za prąd, gaz czy węgiel płacimy tak dużo, chcemy ciepło wytworzone za jego sprawą, zachować w pomieszczeniach jak najdłużej.
Jeżeli chcemy równocześnie, by dom był wentylowany, a pomieszczenia wypełnione świeżym powietrzem, również zimą, nie ma innego wyjścia.
Nie da się zrobić tego dotychczasowym sposobem, czyli wentylacją grawitacyjną. Ona zawsze będzie powodowała ucieczkę energii. Wentylacja grawitacyjna nie ma możliwości odzyskiwania energii.
Rekuperacja w domu
To dlatego świadomi inwestorzy montują system rekuperacji. Kto choć raz mieszkał, przebywał czy spał w domu z rekuperacją wie, jak ogromna jest różnica.
Różnicy tej nie czuć wiosną czy jesienią, gdy temperatura na zewnątrz jest komfortowa. Wtedy otwieramy po prostu okna i cieszymy się świeżym powietrzem (z moskitierami!, ale to już inny temat).
Różnicę czuć od pierwszego dnia pracy systemu grzewczego. W domu z rekuperacją jest świeżo, ale ciepło. Mimo iż na zewnątrz jest 10, 5 czy minus 20 stopni…
Dom z rekuperacją
Obecnie rekuperację projektuje już jako standard bardzo wiele pracowni architektonicznych. Jest to np. ogólnopolska pracownia Archon.
Nie ma jednak większego znaczenia, jaki projekt architektoniczny wybierzesz, bo w każdym z nich można wykonać rekuperację
Rekuperacja w domu parterowym
Jest to w większości przypadków najłatwiejszy dom do montażu rekuperacji. Nie trzeba wykonywać zejść z kanałami do niższych kondygnacji, a całą instalację montuje się albo na poddaszu nieużytkowym, albo w posadzce.
Nieco trudniejsza wydaje się rekuperacja w domu piętrowym. Trzeba tam zaplanować jak najmniej inwazyjne przejścia między piętrami, jednak w większości przypadków, udaje się uniknąć zabudowy kanałów. Szczególnie, że obecnie montowane instalacje tworzywowe mają niewielkie średnice: 63, 75 mm.
Możliwa także do zaprojektowania i zamontowania bez większych trudności jest rekuperacja w starym domu. Trwa ona nieco dłużej: zazwyczaj o dzień, dwa i wiąże się z większym bałaganem, ale z powodzeniem jest instalowana.
Czytaj więcej: rekuperacja w starym domu