Montaż rekuperacji a fundamenty domu
Jeżeli budowa jest obecnie na etapie fundamentów, to dobry moment. Wtedy wszystko, co ważne w zakresie montażu systemu rekuperacji, można idealnie przemyśleć i zaplanować, nie ponosząc przy tym niepotrzebnych kosztów.
Na etapie fundamentów najlepiej skonsultować się ze specjalistą od rekuperacji, który przeanalizuje projekt budynku uwzględniając metraż, kubaturę, rozkład pomieszczeń. Omówi ewentualne zmiany, które mogą mieć miejsce przy adaptacji budynku. Szczególnie znaczenie ma tu zmiana funkcji pomieszczeń, np. rezygnacja z garażu, łazienki czy zamiana pokoju np. na siłownię.
Przyjrzy się również położeniu domu względem stron świata, bo od tego zależy lokalizacja czerpni i wyrzutni powietrza.
Fundamenty a rekuperacja – dlaczego im wcześniej, tym lepiej
Niezależnie też od tego, czy dom stawiasz na ławach, czy na płycie fundamentowej, czy dom będzie podpiwniczony, czy nie, to właściwy moment, by przedyskutować ze specjalistą od rekuperacji szczegółowe plany budynku.
Im wcześniej pomyślisz o rekuperacji, tym lepiej. Między innymi dlatego, że właśnie teraz możesz jeszcze przemyśleć montaż gruntowego wymiennika ciepła. Nie jest to niezbędny element systemu rekuperacji, ale wspomaga on pracę rekuperatora zimą pozyskując darmowe ciepło z gruntu. Jeśli byłbyś zainteresowany montażem gwc, właśnie na etapie fundamentów trzeba wykonać przejścia do zewnętrznej instalacji gwc.
Jeżeli jesteś na bardzo wczesnej fazie wylewania fundamentów, możesz przeczytać także o wcześniejszym etapie, gdy system dom jest na etapie projektu: tutaj.
Wczesny etap fundamentów: humus usunięty, teren wyrównany, grunt oczyszczony, wyznaczenie ścian narożnikowych fundamentów zrobiony.
Fundamenty pod dom: na ławach rosną ściany fundamentowe: to przez nie przechodzić będzie instalacja do gruntowego wymiennika ciepła.
Na etapie fundamentów, można zdecydować o wykonaniu:
- grubszej warstwy izolacji posadzki, co pozwoli na ukrycie instalacji wentylacyjnej
- przejścia przez fundament w celu wyjścia z budynku instalacji zewnętrznej do gruntowego wymiennika ciepła
Jeżeli myślisz o dodaniu do systemu rekuperacji gruntowego wymiennika ciepła, na etapie fundamentów powinieneś wykonać otwory na wyprowadzenie instalacji. Zewnętrzna instalacja GWC przechodzi właśnie przez fundamenty.
Fundamenty domu – przejście instalacji gruntowego wymiennika ciepła przez ściany fundamentowe.
Przejście przez ścianę fundamentową instalacji do gruntowego wymiennika ciepła. Tu widoczne rury osłonowe do instalacji GWC.
Przejścia przez fundamenty do gwc
Przejścia najlepiej jest zrobić na etapie budowy ścian fundamentowych wtedy, gdy są one jeszcze odsłonięte. W ten sposób przygotuje się niezbędne przejścia i wyjście kanałami osłonowymi z PVC ponad poziom 0.
Warto pamiętać również o temacie, jakim jest drenaż fundamentów. Wilgoć w fundamentach może niekorzystnie wpływać na instalację wentylacyjną, dlatego drenaż fundamentów pełni istotną rolę w zabezpieczeniu domu.
Kilka miesięcy później przejścia instalacji GWC do wewnątrz budynku do pomieszczenia z rekuperatorem.
Docelowo już ułożona zewnętrzna instalacja GWC w gruncie na głębokości 1,5 – 2 m.
Co zrobi specjalista od rekuperacji Rekuperatory.pl
- przeanalizuje projekt architektoniczny domu
- poglądowo wytyczy trasę prowadzenia instalacji
- określi miejsca przejść przez strop
- wskaże pomieszczenie na rekuperator
- dobierze rekuperator
- pomoże dokonać wyboru instalacji
- zweryfikuje możliwość montażu dodatkowego systemu antysmogowego, nawilżacza powietrza, gruntowego wymiennika ciepła
- wyliczy wstępny poziom inwestycji w rekuperację
Jeśli nie planujesz gruntowego wymiennika ciepła, z decyzją o montażu systemu rekuperacji teoretycznie można jeszcze poczekać do stanu surowego zamkniętego. Czas wyboru instalatora i wybór najbardziej godnej zaufania firmy, trochę jednak trwa.
Gdy będzie trzeba wstrzelić się z terminem dokładnie w określony tydzień, może to okazać się trudne. Cały proces rozmów, planowania i decyzji trwa. Lepiej zacząć go wcześniej.
Fundamenty a rekuperacja – potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z Doradcą!
Czytaj także