Rekuperatory.pl
603 446 366

Rekuperacja, czyli jak nie wydawać na ogrzewanie

Ogrzewanie domu a wentylacja

Ogrzewanie domu kosztuje coraz więcej. To dlatego tak wiele osób zastanawia się, jak nie wydawać na ogrzewanie dużych pieniędzy i mieć dom, który będzie tani w użytkowaniu. 

Zainteresowanie tematem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, zwanej rekuperacją wzrasta właśnie z uwagi na oszczędności na ogrzewaniu, jakie za sobą niesie. Drugim powodem jest posiadanie zdrowego, komfortowego i wentylowanego zawsze domu. 

Wentylacja w domu
Szczelne budynki i wentylacja grawitacyjna

Obecnie budowane budynki posiadają bardzo dobre parametry izolacyjne fundamentów, ścian i stolarki otworowej. Oznacza to nic innego, jak to, że są szczelne. W takich domach źle działa tradycyjny sposób wentylacji pomieszczeń, wentylacja grawitacyjna. 

Działanie wentylacji grawitacyjnej oparte jest od tego, czy zapewnimy powietrzu z zewnątrz dostęp do pomieszczeń. Możemy zrobić to na kilka sposobów. Kiedyś, gdy okna były drewniane, nie było z tym problemu. Powietrze wpływało nieszczelnościami. Dzisiaj w ciepłych i energooszczędnych oknach trzeba montować nawiewniki okienne, które wpuszczą do domu świeże powietrze, by następnie wyrzucić zużyte powietrze kominem wentylacyjnym na zewnątrz.

Tak działająca wentylacja grawitacyjna – jak szacują fachowcy – odpowiada nawet za 60% strat energii w domu. 

Ucieczka ciepla3

 

Jak zatrzymać straty na wentylacji budynku

Są dwa rozwiązania, by wentylacja budynku nie kosztowała prawie nic: pierwsze to zainstalować szczelne ciepłe okna bez nawiewników i połączyć to z dyscypliną nie otwierania i nieuchylania okien w czasie chłodnych dni (czego oczywiście nie polecamy, grozi bowiem poważnymi kłopotami zdrowotnymi, pleśniami, grzybem i nadmierną wilgocią więcej na ten temat).

Drugie rozwiązanie to wykorzystanie raz wytworzonego ciepła do ogrzania powietrza wchodzącego do budynku. Zapewnia to nie tylko oszczędności na ogrzewaniu zimą, ale także ciągły i kontrolowany dostęp do świeżego, dodatkowo filtrowanego powietrza pozbawionego kurzu i zanieczyszczeń. Wszystko to zapewnia wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja.

Przykładowo: gdy na dworze mamy około 6 stopni C, zaciągane z zewnątrz powietrze rekuperator ogrzewa energią pochodzącą z powietrza wyciąganego z pomieszczeń do temperatury ponad 19 stopni C! Oznacza to, że piec pracuje na minimalnej mocy podgrzewając powietrze zaledwie o kilka stopni (do ustawionej temperatury komfortu określonej przez użytkownika).
Oznacza to, że przy temperaturze zewnętrznej około 5-6 stopni C na plusie praktycznie nie ma wydatków na ogrzewanie!

Poniższe zestawienie temperatur to działający system rekuperacji oparty na centrali AERIS 550 VV LUXE pracującego w budynku Rekuperatory.pl przy ul. Rudzkiej 9-11 we Wrocławiu.

chcę sprawdzić temperatury w dniu dzisiejszym

Tempaeris 3704

 

Jak rekuperacja dogrzewa nawiewane powietrze

Centrala wentylacyjna nawiewno – wywiewna z odzyskiem ciepła, inaczej rekuperator powietrza, to urządzenie, które odzyskuje energię i przekazuje ją do świeżego powietrza nawiewanego do budynku.

Ciepłe powietrze wewnętrzne, które ogrzane zostaje systemem centralnego ogrzewania, w przypadku tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, w której powietrze strumień kierowany jest bezpośrednio do komina wentylacyjnego i wyrzucane na zewnątrz, przechodzi przez wymiennik ciepła w rekuperatorze.

Tam jest w bliskim kontakcie ze strumieniem powietrza nawiewanego do budynku. Jednak nie miesza się z tym powietrzem. Temperatury obu strumieni powietrza w wymienniku dążą do wyrównania się.

Dzięki tej wymianie, ciepłe i stare powietrze wewnętrzne, oddaje energię do powietrza świeżego, które zimą jest chłodne. 

 

Czy dla rekuperacji ma znaczenie rodzaj ogrzewania

W domu z rekuperacją nie ma znaczenia, jakie źródło ciepła działa. Może to być pompa ciepła, piec gazowy, ogrzewanie elektryczne lub piec na pelet. Ważne, że powietrze jest ciepłe i jego energia może zostać odzyskana i przekazana dalej do świeżego powietrza nawiewanego do budynku.