Jak działa klimatyzacja domowa?
Czy klimatyzacja to też wentylacja? Czy klimatyzacja wymienia zużyte powietrze na świeże? Czy wystarczy mieć klimatyzację zamiast rekuperacji? Trzy pytania i trzy razy NIE.
Klimatyzacja tylko mieli jedno i to samo powietrze usuwając z niego nadmiar wilgoci i obniżając jego temperaturę. Ale nie wymienia go, co oznacza, że w klimatyzowanym pomieszczeniu bez wentylacji oddychamy ciągle tym samym powietrzem, którego jakość z godziny na godzinę pogarsza się. Powietrze staje się coraz bogatsze w dwutlenek węgla, co powoduje dramatyczne obniżenie się samopoczucia, bóle głowy, zaburzenia koncentracji.
Jeśli chcesz, by Twój dom był zdrowy, a jego mieszkańcy byli pełni energii, zastosuj rekuperację.Skonsultuj swój pomysł na dom. Odpowiemy na Twoje pytania.Formularz kontaktowyJak osiągnąć wysoki komfort klimatyczny w domu
Klimatyzacja obniża temperaturę powietrza. System grzewczy podwyższa temperaturę powietrza. Wentylacja wymienia powietrze. Razem tworzą wielką trójkę komfortu klimatycznego w domu.
Wielka trójka komfortu powietrznego
- System ogrzewania
- Rekuperacja
- Klimatyzacja
Uwaga. Kolejność nie jest przypadkowa!
Klimatyzator jest więc urządzeniem, które należy zastosować oprócz systemu ogrzewania i oprócz rekuperatora, a nie zamiast nich.
Czy klimatyzacja do domu jest potrzebna w budynku z rekuperacją
Wysokie temperatury w lecie bywają coraz bardziej uciążliwe. Montaż systemu obniżającego temperaturę w pomieszczeniach wydaje się być konieczny. Klimatyzator pozwala na to, by przez te kilkanaście tygodni w roku utrzymać komfortowy klimat.
Nawet w domu o dobrze zaizolowanych ścianach i stosunkowo niewielkich przeszkleniach trudno jest zachować dogodną temperaturę w pomieszczeniach na górnych kondygnacjach. A co dopiero w takim domu, gdzie zaplanowano ogromne, piękne okna na parterze i sporo okien dachowych na poddaszu? Oraz sporo z nich wychodzi na południe?
Nie ma rady, trzeba mieć klimatyzację
Coraz częściej inwestorzy zdają sobie sprawę, że klimatyzacja domowa jest jedynym sposobem na utrzymanie komfortu klimatycznego. Szczególnie dotyczy to budynków z piętrem, gdzie podczas bardzo gorących dni, trudno utrzymać komfort.
Co innego w domach parterowych – tam jest dużo łatwiej, by temperatura była idealna również w lecie. System rekuperacji (oparty np. o rekuperator AERISnext 350), doposażony jeszcze np. w gruntowy wymiennik ciepła lub jednostkę chłodzącą ARTIC Q600, da radę utrzymać komfort jeśli pomyślimy również o:
- odcięciu dopływu promieni słonecznych do pomieszczeń = roletach zewnętrznych
- właściwej izolacji przegród budowlanych
- zachowaniu niskiego biegu na rekuperatorze podczas upalnych dni
We właściwie zaizolowanym domu klimatyzacja może być zamontowana tylko na górnej kondygnacji. Dół – szczególnie wtedy, gdy razem z rekuperacją działa też gruntowy wymiennik ciepła – daje radę latem utrzymać komfortowo niską temperaturę. Jednak w przypadku domów z poddaszem użytkowym, w system klimatyzacji zaleca się wyposażyć wszystkie pokoje i sypialnie na górnej kondygnacji.
Jak wymieniać zużyte powietrze w domu na świeże, nie tracąc przy tym energii na ogrzewanie?Zapytaj naszego doradcę technicznego. Wypełnij bezpłatny formularz ofertowy.WypełniamW przypadku domu parterowego – o ile dom ma sporo przeszkleń od strony południowej i nie posiada innego systemu wspomagającego chłodzenie, montaż klimatyzacji warto przemyśleć w salonie i sypialni na dole.
Warto przy tym pamiętać:
- zaplanuj montaż elementów odcinających dopływ promieni słonecznych do przeszkleń: markizy, rolety zewnętrzne i zasłaniaj je latem
- zaplanuj takie usytuowanie domu względem stron świata, by największe przeszklenia nie znajdowały się od najbardziej nasłonecznionej strony budynku
- dobrze zaizoluj przegrody zewnętrzne
Czy klimatyzacja w domu może zastąpić wentylację?
Pamiętaj! Klima tylko mieli ciągle to samo powietrze. Nie wymienia go! To, że czujesz komfort, nie znaczy, że oddychasz świeżym, pozbawionym dwutlenku węgla powietrzem. Aby do wymiany powietrza dochodziło, potrzebna jest wentylacja. Najlepiej: z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Rekuperacja z klimatyzacją idealnie się uzupełniają.
Jeżeli musisz wybrać, co zrobić najpierw: wentylację czy klimatyzację, wybierz wentylację. Klimatyzację – z dużo mniejszym wysiłkiem – dodasz nawet po kilku latach od zamieszkania. Z systemem wentylacji już nie pójdzie tak prosto: jest to bardziej inwazyjny system kanałów wentylacyjnych, którego rozprowadzenie w budynku najlepiej zrobić na etapie budowy domu. Zobacz fotoreportaż z montażu klimatyzacji w domu z rekuperacją
Osoby, które zdecydowały się na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji) do dyspozycji mają jeszcze dwa inne sposoby obniżające temperaturę powietrza w domu:
- gruntowy wymiennik ciepła (GWC)
- jednostkę chłodzącą (np. ARTIC Q600)
Żadne z powyższych rozwiązań, nie zastąpi jednak klimatyzacji. Oczywiście, zarówno GWC, jaki i ARTIC sa pomocne przy obniżaniu temperatury powietrza nawiewanego i w określonych budynkach dadzą radę obniżyć ją do komfortowego poziomu, jednak zawsze należy liczyć się z tym, że nie mają takiej mocy chłodzącej jak klimatyzacja.
Chcesz w swoim domu czuć się jak na spacerze w lesie? Świeżo i cudownie lekko?Skorzystaj z naszego doświadczenia. Skonsultuj swój dom.Formularz kontaktowyEfekt chłodzenia w przypadku GWC nie jest co prawda tak silny jak w przypadku klimatyzacji, posiada jednak szereg innych zalet: wykorzystuje stałą temperaturę wnętrza ziemi, obniża zużycie energii elektrycznej, wspomaga działanie rekuperatora, komfortowo obniża temperaturę nawiewanego powietrza już od wczesnej wiosny, kiedy załączanie klimatyzacji nie jest jeszcze konieczne. Warto o nich wiedzieć wybierając system chłodzenia budynku.
Jak sprawić, by dom był komfortowy – optymalne rozwiązanie
Kierując się doświadczeniem oraz wiedzą, by budynek był komfortowy zdecydowanie rekomendujemy montaż:
- systemu energooszczędnej wentylacji (rekuperacji), która zapewni stałą wymianę powietrza w pomieszczeniach
- systemu ogrzewania, który zapewni komfortową temperaturę zimą
- systemu klimatyzacji, który zagwarantuje komfortową temperaturę latem
Klimatyzacja nie jest rozwiązaniem energooszczędnym, ale znacząco poprawia klimat w domu w okresach wysokich temperatur. Podobnie jak system ogrzewania, klimatyzacja idealnie współgra z rekuperacją: wykorzystuje parametry jednego systemu, do wzmocnienia pracy drugiego. Rekuperacja odzyskuje bowiem chłód uzyskiwany dzięki klimatyzacji, zatem na miejsce ochłodzonego w pomieszczeniach powietrza rekuperacja nie wprowadza bezpośrednio gorącego powietrza zewnętrznego, ale powietrze już wstępnie ochłodzone w wymienniku ciepła rekuperatora chłodem odzyskanym z powietrza wywiewanego. Dzięki temu przy zachowaniu ciągłej wymiany powietrza (rekuperacja), powietrze ma przyjemną temperaturę latem (klimatyzacja) oraz zimą (system grzewczy).
U Doradcy Rekuperatory.pl możesz skonsultować projekt swojego domu. Zadzwoń: 603 446 366 lub napisz: pytania@rekuperatory.pl.
Bez względu czy chodzi Ci po głowie klimatyzacja do domu, czy klimatyzacja do mieszkania – skontaktuj się z nami, by otrzymać fachową pomoc.
Skonsultuj swój dom z Doradcą Rekuperatory.plWyślij niezobowiązujące zapytanie o montaż rekuperacjiWypełnij formularzWięcej informacji o klimatyzacji
Czy zawsze potrzebna jest klimatyzacja?
Wykorzystanie chłodu klimatyzacji przy zastosowaniu rekuperacji
Co jest potrzebne, żeby rozpocząć przygodę z klimatyzacją?
Czy klimatyzacja to to samo co rekuperacja?