Koszt rekuperacji
Ile kosztuje montaż systemu rekuperacji dla domu? Dokładny koszt wylicza się na podstawie projektu budynku. Cena rekuperacji zależy przede wszystkim od rekuperatora i instalacji – to dwa główne koszty. Trzeci to cena samego montażu. Aby poznać rzetelnie prawdziwy koszt montażu rekuperacji w domu, warto porozmawiać ze specjalistą.
Spis treści – czego dowiesz się z tego artykułu?
Ile kosztuje rekuperacja?
W 2024 roku cena rekuperacji zaczyna się od 23 – 30 tys. zł w zależności od wielkości domu, rekuperatora, instalacji i wybranych dodatków. W Rekuperatory.pl kwota ta podzielona jest na etapy zależne od postępów prac na budowie.
Jeżeli rekuperacja ma być cicha i komfortowa oraz ma przynosić oszczędności na ogrzewaniu, dobrze byłoby zainwestować w wysokiej klasy centralę wentylacyjną z możliwie największym wymiennikiem ciepła. Instalacja, czyli kanały wentylacyjne powinny być dobrane do budynku, rodzaju stropu, a punkty nawiewne umieszczone tak, by system wentylował całą kubaturę pomieszczenia.
Trudno jest wycenić montaż rekuperacji bez ostatecznych rzutów każdej kondygnacji budynku. Warto jest skonsultować się tu ze specjalistą od rekuperacji.
Gdy w budynku jeden z pokoi ostanie zamieniony na siłownię, w piwnicy powstanie sala kinowa czy bilardowa, zaś garaż zamieniony na pracownię do konstruowania modeli samolotów (to prawdziwe przykłady naszych Klientów), cena automatycznie się zmienia, bo zmienia się zapotrzebowanie na powietrze. Inaczej wentylujemy siłownię, a w garażu nie robi się rekuperacji.
Dlatego kalkulacja przygotowana już konkretnie pod daną inwestycję jest tu bardzo ważna. Zawiera ona już z reguły pełną cenę: instalacji, ale także koszt rekuperatora.
Od czego zależy koszt montażu rekuperacji?
- koszt montażu rekuperacji zależy od rodzaju instalacji wentylacyjnej: antybakteryjne przewody z tworzywa o najwyższej klasie szczelności, czy plastikowa instalacja bez certyfikatu higieniczności? Zaizolowane wełną mineralną tradycyjne stalowe kanały o dużych średnicach czy płaskie, które można ukryć w posadzce
- cena zależy też od jakości rekuperatora: ciche urządzenie o najwyższym odzysku ciepła, czy słabszej jakości głośniejsza centrala o niskim stopniu energooszczędności? Ceny rekuperatorów są różne. My w Rekuperatory.pl montujemy zazwyczaj rekuperatory AERISnext. Mamy co do nich pewność, bo montujemy je już od 2002 roku. W ofercie są też inne, tańsze centrale, np. poprzednia generacja AERIS oraz rekuperator DRAFTON, RIS czy RIRS
- cena systemu rekuperacji uzależniona jest również od wielkości domu, więc od mocy centrali wentylacyjnej – rekuperatora – im większy dom, tym więcej powietrza, tym instalacja dłuższa, tym większy rekuperator: 100, 200, 350, 450, 600 m³/h)
- od wybranego rodzaju sterownika: standardowe sterowanie z obudowy urządzenia czy połączenie przez wifi z telefonu, a może sterowanie za pomocą domu inteligentnego
- od dodatków, które nie są wprawdzie obowiązkowe, ale dają możliwości dodatkowych korzyści, np. energii z gruntu, to gruntowy wymiennik ciepła, nawilżania powietrza nawiewanego lub zaawansowanej filtracji powietrza nawiewanego ze smogu, czujników dwutlenku węgla, wilgotności do sterowania mocą pracy centrali
Co zawiera cena montażu rekuperacji?
- dokładne wyliczenia zapotrzebowania na powietrze wentylacyjne, od których zależy projekt rekuperacji i co bezpośrednio przekłada się na komfort z rekuperacji
- inżynierski, indywidualny projekt systemu rekuperacji, który ustala trasy i rodzaj instalacji, moc rekuperatora
- pełny montaż instalacji systemu rekuperacji
- rekuperator dobrany pod konkretny budynek i montaż rekuperatora oraz jego uruchomienie
- wszystkie materiały montażowe, izolacyjne, mocujące
- przewierty przez stropy (jeśli są konieczne)
- anemostaty nawiewne i wywiewne oraz ich montaż
- czerpnię i wyrzutnię i ich montaż
- tłumiki wentylacyjne akustyczne SoundBlock, by instalacja była cicha dla mieszkańców i dla ich sąsiadów (wyrzut powietrza z budynku)
- regulację systemu zgodnie z projektem
- wsparcie po montażu u doradcy i inżyniera
Ile kosztuje użytkowanie rekuperacji?
Niska cena na montaż rekuperacji
Początkujący instalatorzy, którzy zdobywają dopiero doświadczenie w rekuperacji, są z reguły najtańsi. Ponieważ dopiero się uczą, popełniają błędy, a skutki tych błędów ponosi inwestor już po zakończeniu montażu. Błędy te to najczęściej głośna praca rekuperacji, źle dobrany rekuperator, źle dobrana i nieprawidłowo zamontowana instalacja, brak komfortu przez nawiewanie nieodpowiedniej ilości powietrza, brak oszczędności na ogrzewaniu. O ile rekuperator można wymienić, instalacja często jest już zabudowana w ścianach lub zalana w posadzce.
Decydując się na konkretną firmę instalacyjną, warto sprawdzić:
- jakie instalator ma doświadczenie w projektowaniu i montażu
- czy wykona projekt rekuperacji na podstawie obliczeń za zapotrzebowanie powietrza dla każdego pomieszczenia
- czy będzie potrafił odczytać projekt rekuperacji zrobiony przez fachowca: odzwierciedlić potrzebne długości kanałów wentylacyjnych i trasy ich prowadzenia, by każde pomieszczenie było efektywnie w całości przewietrzone
- czy rzetelnie wykona każdy punkt systemu zgodnie z projektem
- czy na końcu wyreguluje system zgodnie z zaprojektowanymi wydatkami powietrza, by działał prawidłowo
- czy świadczy usługi serwisowe po zakończeniu montażu
- czy udzieli gwarancji na wykonany system i rekuperator
- czy koszt wentylacji mechanicznej nie kryje w sobie potencjalnych kłopotów związanych np. z niską jakością rekuperatora lub instalacji
mgr inż. Paweł Szyperski
Kierownik Działu Inżynierów Rekuperatory.pl
Od tego zależy, czy:
- oszczędności na ogrzewaniu domu będą maksymalne, czy nie będzie ich wcale
- rekuperacja będzie cicha i bezawaryjna
- rekuperator optymalnie zwentyluje wszystkie pomieszczenia dając komfort o każdej porze
- odprowadzi szybko wilgoć z łazienki i niechciane zapachy z kuchni
Po co kupować projekt rekuperacji?
Projekt rekuperacji jest niezbędny i konieczny do wykonania poprawnie działającego systemu rekuperacji. Brak projektu uniemożliwia wykonanie prawidłowej instalacji wentylacyjnej. Uniemożliwia uzyskanie komfortu, oszczędności i cichej pracy instalacji rekuperacji.
Projekt rekuperacji powinien przygotować znający się na swoim fachu specjalista. Projekt składa się z:
Ilość powietrza mówi o tym, jaki rekuperator i jaka instalacja jest potrzebna dla budynku. Do obliczenia ilości powietrza dla budynku potrzebny jest jego metraż, kubatura i rodzaj pomieszczeń. Takie informacje wprowadzone do kalkulatora obliczającego zapotrzebowanie całego domu na powietrze wentylacyjne, dają odpowiedź, jaka centrala o jakiej mocy będzie potrzebna, jaka powinna być długość instalacji i jaką powinna mieć wydajność, tj. ile powietrza powinna móc transportować i z jaką prędkością. Od tego zależy niemal wszystko, co najważniejsze, czyli czy system rekuperacji będzie pracował cicho, czy będzie oszczędzał energię oraz czy będzie gwarantował komfort w pomieszczeniach.
Dokładne rozplanowanie całej trasy instalacji rekuperacji w budynku jest bardzo ważne. Jej rodzaj, długość i wydajność zależą od:
- metrażu i kubatury domu
- ilości i rodzaju pomieszczeń
Ostatecznego wyboru rodzaju instalacji dokonuje zawsze inwestor w porozumieniu z doradcą. Zależy ona jednak w dużym stopniu od architektury budynku. Ważne jest, by udało się ją całkowicie ukryć, by uniknąć zabudowy z płyt g-k lub podwieszanego sufitu.
Projekt rekuperacji daje też odpowiedź, jaki rekuperator powinien być zamontowany. Chodzi tu głównie o jego moc. Czasami zdarza się, że dwa takie same budynki, mają dobrany inny rekuperator. Zależy to od przeznaczenia pomieszczeń i zmian, jakich dokonuje inwestor na etapie adaptacji projektu. Drugi powód to montaż urządzeń dodatkowych: gruntowego wymiennika ciepła lub nawilżacza powietrza.
Gdy rekuperator zostanie dobrany nieprawidłowo, system rekuperacji nie będzie działał poprawnie, bo albo będzie za głośny w przypadku niedoszacowania jego mocy będzie musiał działać na wysokich biegach, co powoduje hałas, albo za duży, co z kolei wiąże się z poniesieniem za wysokich niepotrzebnie kosztów jego zakupu.
W przypadku braku odpowiedniego rekuperatora, mogą też występować problemy związane z uzyskaniem zaprojektowanych prawidłowych ilości powietrza na punktach nawiewnych i wyciągowych.
Jeśli instalacja zaprojektowana jest na kanałach stalowych, ważnym parametrem wynikającym z projektu, jest średnica kanałów wentylacyjnych: od 80 do 350 mm. Od nich zależy cicha praca systemu oraz uzyskanie prawidłowych przepływów powietrza, a więc komfortu w domu.
Jeśli instalacja jest wykonana z przewodów tworzywowych PE, jej średnica na całej trasie jest taka sama 63 lub 75 mm, a regulację przeprowadza się na tzw. rozdzielaczach i skrzynkach rozprężnych.
Jeszcze inna sytuacja jest w przypadku systemu z kanałów płaskich stalowych o wysokości 50 mm, z których jednak wykonywany jest zazwyczaj tylko fragment instalacji. Kanały takie są łączone z przewodami z tworzywa i stalowymi kanałami izolowanymi w głównych częściach systemu.
Projekt wskazuje także, gdzie zamontowane być mają punkty nawiewne i wywiewne. Na pewno nie planuje się punktu wyciągowego w łazience bezpośrednio nad wanną czy kabiną prysznicową z uwagi na dużą wilgoć, ani punktu nawiewnego bezpośrednio nad łóżkiem w sypialni czy kanapą w salonie. Chodzi tu również o to, by zwentylować całe pomieszczenie i nie oszczędzać na instalacji tworząc punkt nawiewny tuż przy drzwiach.
Na tym etapie planuje się również, które pomieszczenia będą tylko transferowe i nie będzie w nich ani wywiewu, ani nawiewu. Takimi miejscami są z reguły korytarze, ciągi komunikacyjne. Natomiast np. w wiatrołapie i garderobie, choćby niewielkiej, warto jest zamontować wywiew.
Zaplanowane w projekcie miejsca nawiewne i wywiewne należy potem odzwierciedlić w wykonawstwie.
Projekt rekuperacji i wykonane obliczenia dają również informację o tym, jakich i ile tłumików powinno być zamontowanych na instalacji. Zależy to od mocy rekuperatora i długości instalacji oraz stopnia jej skomplikowania.
Dobrze, by tłumiki pochłaniały dźwięki, zamiast wyrzucać je na zewnątrz. Powinny także mieć maksymalne parametry tłumienia dźwięków dla każdej częstotliwości. Warto zwrócić uwagę na tłumienie wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz.
Możliwe oszczędności a koszt rekuperacji
Jeśli rekuperację zaplanuje się na etapie projektowania domu, można zaoszczędzić rezygnując z niepotrzebnych zakupów takich jak nawiewniki w oknach czy strażaki do kominów wentylacji grawitacyjnej. Dzięki temu koszt instalacji rekuperacji będzie niższy.
Im wcześniej, tym lepiej. Punktem zerowym jest tutaj zakup projektu domu – jeśli projekt został już wybrany, czas zainteresować się także, jaki rodzaj wentylacji został zaprojektowany w projekcie architektonicznym wybranego budynku. Jeśli jest to wentylacja grawitacyjna – trzeba zmienić ją na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła – rekuperację. Można zrobić to zanim odda się projekt do urzędu, by uzyskać pozwolenie na budowę. Można jednak później uwzględniając projekt wentylacji w książce budowy.
Jeżeli wybrałeś już projekt architektoniczny domu, odezwij się do specjalisty, który przygotuje indywidualną, dostosowaną dla konkretnego budynku ofertę na montaż rekuperacji. Dowiesz się z niej, jaki jest koszt wentylacji mechanicznej.
Sam montaż systemu rekuperacji podzielony jest na co najmniej dwa etapy. Pierwszy z nich to montaż kanałów wentylacyjnych na etapie stanu surowego zamkniętego przed jakimikolwiek innymi instalacjami. To już naprawdę (prawie) ostatni dzwonek, by zwrócić się do firmy instalacyjnej, choć od czasu do czasu zdarza nam się również kłaść instalację w budynku, w którym są już tynki i instalacje. Jest to trudniejsze, ale możliwe.
Decydując się na rekuperację, rezygnujesz jednocześnie z wentylacji grawitacyjnej, bo w budynku może działać tylko jeden system wentylacyjny. Z tego powodu większość kominów do wentylacji grawitacyjnej będzie już niepotrzebna. I chociaż nie ze wszystkich kominów można zrezygnować, większości z nich już się nie buduje, a inżynier wykreśla je z projektu. Czasami będzie to tylko usunięcie szachtu wentylacyjnego z komina, który pełni również rolę szachtu dla odprowadzenia spalin z pieca.
W domu z rekuperacją nie potrzebujesz już nasad kominowych, których zadaniem jest usprawnianie wentylacji grawitacyjnej na kominach. Są one montowane, ponieważ wiatr – lub raczej jego brak – uniemożliwiają działanie systemu wentylacji.
Gdy posiadasz rekuperację, warunki atmosferyczne, ani temperatura nie mają znaczenia. Wentylacja odbywa się bez przerwy, a wymiana powietrza działa bez zakłóceń.
Okna w domu z rekuperacją nie powinny mieć nawiewników. Okna powinny być maksymalnie szczelne. Wtedy dopiero idea zainwestowania w energooszczędne okna ma naprawdę sens!
Część okien można zrobić też bez skrzydeł (tzw. szklenia stałe). Takie okna są dużo tańsze, a do domu wpuszczają dużo więcej światła.
Warto tu dodać, że w domu z rekuperacją można otwierać okna!
W domu z rekuperacją nie potrzebujesz montować już żadnego innego systemu wspomagającego oczyszczanie powietrza i usuwającego alergeny, kurz, pyłki i wirusy.
Rekuperacja chroni także zdrowie dając ulgę przy alergiach i wrażliwości na kurz, chemiczne czy biologiczne zanieczyszczenia powietrza.
Możesz wybrać między filtrami podstawowymi lub dokładnymi. Jeśli zależy Ci na usunięciu najmniejszych cząstek smogu, czyli najmniejszych frakcji pyłu 0,3 – 7,0 µm (w tym PM1), do systemu rekuperacji można zamontować elektrofiltr powietrza ALPHAclear, który oczyści powietrze w 99,94%.
Okap to coś innego niż system wentylacji. Wyciąga powietrze bezpośrednio znad dymiącej patelni i w sposób bardzo intensywny usuwa szybko niechciane zapachy wprost znad źródła ich powstawania. Przydaje się na czas gotowania i warto go mieć nawet w domu z rekuperacją.
Pracujący okap kuchenny wytwarza podciśnienie. Z uwagi jednak na jego krótkotrwałe działanie, nie koliduje to z wentylacją mechaniczną. Ważne, by wyprowadzenie kanału znad okapu było poprowadzone niezależnie od instalacji z rekuperacji, a sam okap miał klapę zwrotną zabezpieczającą przed cofaniem się powietrza.
Tu nie zaoszczędzisz, bo moskitiery przydadzą się także w domu z rekuperacją. Nie istnieje dom, w którym nie można otwierać okien! Wiosną, późnym latem – nie ma nic przyjemniejszego niż szeroko otwarte okna czy drzwi na taras.
Moskitiera się przydaje, by uchronić się przed komarami i muchami. Jednak nie trzeba jej montować na każdym oknie, a tylko na tych otwieranych najczęściej.
Okien w domu z rekuperacją nie otwiera się już tak często, bo nie ma potrzeby wietrzenia. Cały czas jest świeże powietrze.