Dom parterowy jest przyjemny w projektowaniu i montażu systemu rekuperacji z tego powodu, że całą instalację można z łatwością położyć na poddaszu nieużytkowym. Potem tylko przejścia punktami nawiewnymi i wywiewnymi na kondygnację parteru i gotowe. W parterówce warto pamiętać o kilku ważnych dla inwestora szczegółach takiej instalacji.
W przypadku domu w Wielkiej Lipie w woj. dolnośląskim inwestor jednak nieco skomplikował tę prostą sytuację. Poinformował nas, że w planie ma adaptację obecnego poddasza nieużytkowego na pomieszczenia mieszkalne. Dlatego ono także powinno zostać zwentylowane, a cała instalacja położona w sposób, by łatwo dało się ją schować.
Póki co przygotowaliśmy do uruchomienia 304 m² parteru, które będzie wentylował niezawodny rekuperator AERISnext 600 ERV z wymiennikiem entalpicznym.
Wymiennik ten – oprócz energii – z powietrza wywiewanego z pomieszczeń, potrafi odzyskiwać wilgoć i przekazywać ją do powietrza nawiewanego.
Instalacja została oparta na klasycznej instalacji ze stali spiro oraz na systemie NeoFlex® z przewodami z PE, które docelowo zostaną zalane w posadzce.
Instalację wzbogaci także system antysmogowy ALPHAclear, który w zimie zadba o eliminację ponad 98% frakcji pyłu zawieszonego z powietrza (smogu), a latem wyeliminuje alergeny. Powietrze w takim domu będzie nie tylko świeże, ale także o dużo wyższej jakości niż powietrze zewnętrzne.
Bilans powietrzny wyszedł nam na poziomie 500m³. Zaprojektowane zostały 23 anemostaty, w tym 10 nawiewnych i 13 wywiewnych.
Montaż rekuperatora i uruchomienie instalacji wraz z regulacją wszystkich punktów nawiewnych i wywiewnych zaplanowaliśmy na pół roku później.
Rekuperatory.pl. Działamy w całej Polsce. Tutaj możesz wypełnić formularz o indywidualną konsultację i wycenę.