W każdym domu, w którym przebywają ludzie, niezależnie od jego metrażu i ilości kondygnacji, wentylacja ma sens. Efektywna, ciągła wymiana powietrza w pomieszczeniach to dotleniony organizm, lepsze samopoczucie, więcej energii oraz głębszy sen.
Nawet w bardzo małym domu ważne jest, by działały w nim systemy, które będą wspierać dobrostan ich mieszkańców. Będą dbać o komfort temperaturowy i dostęp do świeżego powietrza przez całą dobę. Podobnie jak w domu o większym metrażu, w małym domku należy wykonać zarówno system grzewczy, jak i klimatyzację. Dobrze byłoby go także wyposażyć w rekuperację, energooszczędną wentylację z odzyskiem ciepła.
Domy o niewielkim metrażu już od 35 m², które mają zaprojektowaną rekuperację, ma w swojej ofercie m.in. pracownia Archon zobacz tutaj
Rekuperacja w małym domu oraz montaż rekuperacji w domu o niewielkim metrażu jest na pewno tańszy, niż w dużym domu powyżej 100 m². Głównie z powodu krótszej instalacji, mniejszej ilości punktów nawiewnych oraz mniejszej centrali wentylacyjnej.
Żeby precyzyjnie wycenić montaż rekuperacji, należy przyjrzeć się rzutom każdej z kondygnacji budynku oraz przekrojom A i B. Najlepiej już na etapie projektu, skontaktować się ze specjalistą, który weźmie pod uwagę również rozkład oraz funkcje pomieszczeń i porozmawia z inwestorem o indywidualnych wymaganiach.
Więcej na temat ceny rekuperacji znajdziesz tutaj
Największym wyzwaniem w montażu systemu rekuperacji w małym domu jest przemyślenie lokalizacji rekuperatora w takim miejscu, by obracające się wentylatory nie były słyszalne i nie przeszkadzały, także nocą. Choć dobrej jakości rekuperatory nie są głośne, przy bardzo małym metrażu, każde pomieszczenie jest blisko siebie i to stanowi wyzwanie.
Mały parterowy domek z rekuperacją – o czym należy pamiętać:
Jeśli dom nie ma garażu, jest parterowy i ma poddasze nieużytkowe, centralę najlepiej umieścić na poddaszu nieużytkowym.
Dobrym miejscem będzie także pomieszczenie gospodarcze, z dala od sypialni lub garderoba czy łazienka.
W małym domu działać będzie niewielkiej mocy rekuperator, którego wydatki powietrza obsłużą pożądaną kubaturę budynku. Rekuperator można podwiesić pod sufitem, co dodatkowo uwolni przestrzeń pod spodem.
Instalację najprawdopodobniej najlepiej obsłużą przewody wentylacyjne z tworzywa o niewielkich średnicach lub system kanałów stalowych płaskich, które można ukryć w warstwie izolacji posadzki.
Instalacja rekuperacji w małym domu w całości może zostać rozłożona na poddaszu nieużytkowym, skąd zostanie bezpośrednio poprowadzona przez otwory w sufitach do pomieszczeń dolnej kondygnacji.
Ich odpowiednie ułożenie przy skosach sprawi, że na poddaszu będzie jeszcze można wygospodarować dodatkową przestrzeń.
Mały parterowy domek z rekuperacją – kiedy zdecydować o rekuperacji?
Montaż rekuperacji warto przewidzieć na etapie projektowym, wtedy wykonanie otworów i zaplanowanie pomieszczenia na rekuperator będzie łatwiejsze.
Rekuperacja spowoduje, że użytkowanie małego domu będzie tańsze, bo jest ona najtańszym sposobem wymiany powietrza w pomieszczeniach.
Dzięki wymiennikowi ciepła w centrali wentylacyjnej, zwanej powszechnie rekuperatorem powietrza, raz wytworzone ciepło jest odzyskiwane i nie wyrzucamy go przez komin, ale ogrzewamy nim powietrze nawiewane do budynku. Zimą dużo chłodniejsze. Dzięki temu dogrzewaniu podnosimy temperaturę i pomagamy systemowi grzewczemu, który już nie musi z taką siłą ogrzewać pomieszczeń.
Wykonanie systemu rekuperacji w małym domu sprawi, że dom jest tańszy w eksploatacji oraz komfortowy. Wentylacja z odzyskiem ciepła w małym domu jest więc bardzo rozsądnym wyborem.
System rekuperacji w małym domu użytkuje się tak samo, jak w większym. Ważne, by centrala wentylacyjna pracowała w trybie ciągłym. Gdy w domu nie ma nikogo, rekuperator warto przełączyć na tryb nieobecności. Wentylatory pracują wtedy z bardzo małą prędkością. Tylko tyle, ile potrzeba do utrzymania minimalnej prędkości powietrza w instalacji.
Rekuperatora nie należy wyłączać. Dzięki temu w kanałach będzie sucho, a w pomieszczeniach utrzyma się właściwa wilgotność powietrza, co zapobiegnie pleśni czy grzybowi na ścianach.
Istnieje jeden rozsądny powód, dla którego warto rozważyć rezygnację z montażu rekuperacji w małym domu.
Kiedy domek będzie używany okazjonalnie i tylko w ciepłych porach roku, a my dodatkowo szukamy oszczędności już na etapie budowy, warto rozważyć, czy inwestycja w system rekuperacji ma uzasadnienie.
Koszty mogą tu przemawiać przeciwko. Chociaż rekuperacja daje bezdyskusyjne korzyści w postaci komfortu, wiosną i latem i tak otwiera się okna i jednocześnie dużo przebywa na świeżym powietrzu na zewnątrz. Oszczędności także nie będą miały tu zastosowania, bo w okresie letnim i wiosennym nie grzeje się budynku.
Dobrze wiedzieć, że nawet w małym domku normy wymagają, by wentylacja była zamontowana – nie musi to być jednak wentylacja mechaniczna.
Sprawnie działającą, przynoszącą komfort i oszczędności wentylację w małym domu całorocznym bez wątpliwości warto jest wykonać. Komfort i oszczędności przemawiają wtedy zdecydowanie na korzyść tej inwestycji.
Wentylacja mechaniczna w domu parterowym Skontaktuj się z nami, aby otrzymać bezpłatną wycenę.