Rekuperatory.pl
603 446 366

Montaż rekuperacji

Na czym polega montaż wentylacji mechaniczej 10 najczęstszych błędów Montaż instalacji

Wykonujemy montaż rekuperacji - montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W jej skład wchodzą dwa główne etapy: położenie instalacji wentylacyjnej oraz montaż centrali wentylacyjnej. 

Cały proces przygotowania do montażu składa się także z konsultacji z doradcą technicznym i inżynierem, wykonania obliczeń zapotrzebowania budynku na powietrze, zaprojektowania trasy prowadzenia instalacji oraz przygotowania projektu rekuperacji. Wszystkie one są tak samo ważne i mają wpływ na dalsze etapy. 

Kto robi wentylację w domu?

Każdy dom musi posiadać wentylację. To od inwestora zależy, czy będzie to tradycyjna wentylacja grawitacyjna, czy energooszczędna mechaniczna, która odzyska ciepło - rekuperacja.

Ponieważ coraz bardziej staramy się ograniczyć zużycie energii, budujemy coraz bardziej szczelne domy. Takie domy wymagają innego podejścia do wymiany powietrza niż wentylacja grawitacyjna.

W Rekuperatory.pl bierzemy odpowiedzialność za cały proces, dlatego usługa jest zawsze całościowa: od projektu, poprzez montaż, aż do montażu rekuperatora i uruchomienia systemu.

Pracujemy bez ustępstw jakościowych i zawsze zgodnie z założeniami wstępnymi i projektem. Odpowiedzialnie i rzetelnie z zachowaniem najwyższych standardów pracy.

Każdemu etapowi prac, a są one najczęściej trzy, towarzyszy cała nasza wiedza i doświadczenie. Od konsultacji telefonicznej, poprzez cały proces ofertowania, podpisywania umowy, aż do montażu i uruchomienia systemu. A potem dalej: przez cały okres gwarancji, a także po jej upływie.

Przez 22 lat istnienia marki Rekuperatory.pl wykonaliśmy ponad 9590 instalacji systemów rekuperacji w domach w całej Polsce. Oferta Rekuperatory.pl to całościowy, odpowiedzialny montaż na gotowo, pod klucz z zastosowaniem rekuperatorów o najwyższych parametrach energooszczędności oraz zróżnicowanych instalacji. Zamontowane przez nas systemy rekuperacji zapewniają odczuwalny komfort klimatyczny w pomieszczeniach i maksymalne oszczędności na ogrzewaniu.

Oferta firmy zawsze jest kompleksowa: bierzemy odpowiedzialność za zaprojektowane i zamontowane systemy rekuperacji, dlatego wykonujemy je całościowo: od początku do końca. Dlatego też:

Czasami zdarza się nam zamontować rekuperator do istniejącej już instalacji rekuperacji, jednak nasza odpowiedzialność jest wtedy ograniczona do prawidłowego działania rekuperatora. Nie odpowiadamy w takiej sytuacji za ewentualne nieprawidłowości w funkcjonowaniu całego systemu rekuperacji, za komfort, który powinien zapewniać, ani za energooszczędność, którą powinien dawać.

Rekuperacja = rekuperator, instalacja + prawidłowy montaż.

I to musi być zgrany, współdziałający duet. Dowiedz się jak działa rekuperacja.

 
Inna oferta
Inżynierski, uwzględniający indywidualne preferencje inwestora, projekt rekuperacji wykonany na podstawie zapotrzebowania budynku na powietrze wentylacyjne wykonany przez uprawnionych inżynierów.
Indywidualne, bezpłatne, rzetelne i rzeczowe konsultacje budynku z wysokiej jakości specjalistami od rekuperacji. Fachowe doradztwo na każdym etapie budowy.
Instalacja zgodna z Polskimi Normami Wentylacyjnymi i wytycznymi branżowymi Stowarzyszenia Polska Wentylacja nr SPW-W/I.2011.
Certyfikowane, podlegające stałej kontroli i szkoleniom ekipy wykonawcze.
Tłumiki na kanałach dolotowych do i z rekuperatora dla zapewnienia cichej pracy.
Rzetelny, zgodny z projektem montaż na każdym etapie prac poświadczony dokumentacją fotograficzną.
Opieka doradcy i uprawnionego inżyniera przez cały czas trwania inwestycji. Wizyty kontrolne inżyniera na budowie.
Kompleksowe wytyczne do przygotowania domu pod montaż rekuperacji przekazane w formie instrukcji. Informacje dotyczą m.in. kominów, stolarki okiennej i drzwiowej, kominka oraz okapu.
Audyty inżynierskie, techniczne, jakościowe na wybranych budowach podczas trwania procesu montażu systemu.
Unikalny system rozdziału powietrza poprzez stopniowanie średnicy przewodów lub ich ilości, co gwarantuje niesłyszalne przepływy powietrza.
Optymalne rozmieszczenie nawiewów i wywiewów. Przemyślany dobór pomieszczeń transferowych, dzięki czemu zachowana jest skuteczna wentylacja całego domu.
Maksymalizacja ukrycia kanałów w stropach, wylewkach, ściankach. Małe średnice końcowych odcinków przewodów ułatwiające zabudowę, np. w skosach ścian. Często udaje się uniknąć sufitów podwieszanych.
Solidna izolacja kanałów ze stali na całej długości oraz w miejscach wymaganych kanałów PE, co chroni przed stratami ciepła oraz ryzykiem powstawania skroplin.
Wysoka szczelność całej instalacji, co eliminuje straty ciśnienia oraz zapobiega przedostawaniu się drobin izolacji do systemu wentylacyjnego.
Dodatkowa stabilizacja kanałów specjalistycznymi opaskami.
Wysoka jakoś kanałów wentylacyjnych: stalowych rur Spiro (okrągłych lub płaskich) lub atestowanego tworzywa sztucznego PE o odpowiednich średnicach. W przypadku rur stalowych stosujemy kolana, trójniki, mufy i nyple, co ogranicza turbulencję powietrza wewnątrz przewodów oraz gwarantuje wyjątkowo cichą pracę, brak drgań.
Regulacja przepływów powietrza zgodnie z projektem (kontrola anemometrem), protokół regulacji. Pomiar skuteczności instalacji certyfikowanym urządzeniem pomiarowym wykonany przez ekipę montażową podczas odbioru instalacji i sporządzania protokołu odbioru.
Możliwość rozbudowy systemu o gruntowy wymiennik ciepła, jednostkę chłodzącą, system antysmogowy z jonizacją powietrza, higieniczny nawilżacz kanałowy, systemy zarządzania pracą rekuperatora z poziomu domu inteligentnego (KNX, Fibaro, inne).
Najlepszy na rynku rekuperator z pełną dokumentacją techniczną. Gwarancja 2 lub 5 lat na rekuperator, 10 lat na instalację.

Trzy najważniejsze punkty dobrej rekuperacji

Tak, jak nie wystarczą najwyższej jakości farby i płótno, by powstał dobry obraz, tak nie wystarczy najwyższej klasy rekuperator i najlepsza instalacja, by powstała energooszczędna i dająca komfort wentylacja mechaniczna. Aby system rekuperacji generował oszczędności, na jakie go stać i aby dawał komfort, który czuć, a przy tym filtrował nawiewane powietrze, potrzeba spełnienia trzech warunków:

  1. dobrze wykonanego projektu inżynierskiego
  2. rzetelnego wykonania instalacji wentylacyjnej
  3. dobrej klasy rekuperatora

Na koniec jeszcze odpowiedniego wyregulowania systemu zgodnie z założonymi parametrami. Każdy z tych punktów zależy od wiedzy, doświadczenia i umiejętności firmy instalacyjnej.

Jesteś zdecydowany na rekuperację? To bardzo dobrze: powierz jego wykonanie solidnej i doświadczonej firmie instalacyjnej. Kieruj się czymś więcej niż tylko ceną. Porównaj oferty konkurencji, by uzyskać pewność, że sprowadziłeś je do wspólnego mianownika. Uważaj! Często diabeł tkwi w szczegółach! Możesz wysłać do Rekuperatory.pl zgromadzone oferty konkurencji: porównamy je dla Ciebie.

Rekuperacja - na czym polega jej działanie?

Rekuperacja jest energooszczędną wentylacją energooszczędnych budynków, która z jednej strony pozwala osiągnąć oszczędności na ogrzewaniu zimą, obniżyć parametry zużycia energii przez budynek, a z drugiej strony pozwala na utrzymanie w pomieszczeniach bardzo wysokiej jakości powietrza.

Po co człowiekowi wysokiej jakości powietrze?

Człowiek potrzebuje do życia tlenu: pozyskuje go z wdychanego do płuc powietrza, w którym jest około 20% tlenu i tylko 0,05% dwutlenku węgla. Wydycha zaś powietrze, w którym jest ponad 4% dwutlenku węgla. Kiedy oddycha się ciągle tym samym powietrzem, bez jego wymiany na świeże, ilość dwutlenku węgla (CO2) w powietrzu rośnie i może powodować spadki koncentracji, ból i zawroty głowy, płytki sen, spadek potencji oraz ogólne złe samopoczucie.

Wentylacja mechaniczna (rekuperacja) pozwala utrzymać w pomieszczeniach niskie stężenie dwutlenku węgla. Dodatkowo także filtruje nawiewane powietrze, co oznacza, że w domu jest ono bardziej czyste niż na zewnątrz. Dowiedz się jak działa rekuperacja.

Z czego wynika koszt montażu systemu rekuperacjiCzytaj

Montaż wentylacji mechanicznej. Na czym polega?

Kanały wentylacyjne rekuperacji z poddasza schodzą na niższe kondygnacje domu.

W przestrzeniach technicznych budynku prowadzi się instalację wentylacyjną: siatkę kanałów (przewodów) wentylacyjnych, którymi będzie transportowane powietrze. Jeden rodzaj kanałów to kanały nawiewne: nimi powietrze jest nawiewane do pomieszczeń czystych typu salon, sypialnie. Drugi rodzaj to kanały wywiewne, w których kierunek powietrza będzie przeciwny: z pomieszczeń typu kuchnia, toalety i garderoby do rekuperatora (w celu odzyskania energii) i na zewnątrz budynku.

Właściwy kierunek przepływu powietrza w instalacji nadają powietrzu wentylatory rekuperatora. W domu, w którym zamontowana jest rekuperacja, przewietrzane jest każde pomieszczenie, choć nie w każdym musi być zainstalowany punkt nawiewny, czy wywiewny. Np. część ciągów komunikacyjnych na parterze nie posiada punktów nawiewnych czy wywiewnych. W ogóle nie wentyluje się mechanicznie garażu i najczęściej również kotłowni z kotłem.

Przewody wentylacyjne NeoFlex®GOLD mają bardzo małe średnice i mogą zostać zalane w konstrukcji wylewki.

Aby system rekuperacji spełniał swoje zadanie, kanały powinny mieć odpowiednio dobrane średnice (przy tradycyjnej instalacji na kanałach stalowych), by mogła nimi przepłynąć odpowiednia ilość powietrza oraz powinny być zaizolowane warstwą wełny mineralnej. Przy wykorzystaniu nowoczesnych instalacji z tworzywa, ilość powietrza regulowana jest za pomocą ilości przewodów, którymi transportowane jest powietrze.

Optymalne trasy prowadzenia kanałów wentylacyjnych

Kanały na poddaszu użytkowym można schować w ściankach kolankowych.

Przemyślane rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych oznacza takie wytyczenie tras ich prowadzenia, żeby powietrze, które będzie nimi transportowane w dwóch kierunkach: z pomieszczeń i do pomieszczeń, przepływało cicho efektywnie wentylując całą kubaturę pomieszczenia docierając do każdego jego zakamarka. Tylko taki sposób wentylacji zagwarantuje pełen komfort klimatyczny. Optymalizacja odpowiada również za zminimalizowanie lub wykluczenie konieczności wykonywania zabudowy kanałów. Oczywiście, zależy to od projektu budynku, jednak doświadczony inżynier potrafi dobrać rodzaj instalacji oraz prowadzenie kanałów w taki sposób, żeby widocznej zabudowy kanałów płytami g-k było bardzo niewiele. Zupełnie ukryć można nowoczesne instalacje wentylacyjne zbudowane na przewodach o małych średnicach.

Energooszczędny rekuperator odpowiedniej mocy

Podwieszony pod sufitem w garażu rekuperator nie zabiera wiele miejsca.

Kanały wentylacyjne to 'układ krwionośny' całego systemu rekuperacji. Sercem układu jest centrala wentylacyjna z wymiennikiem ciepła: rekuperator. To w niej odbywa się odzysk energii z powietrza wywiewanego z pomieszczeń. W celu właściwego doboru centrali do danego domu, konieczne jest wykonanie obliczeń ile dany dom potrzebuje powietrza. Dopiero na podstawie tego parametru można dobrać rekuperator o odpowiedniej mocy. Nie można tu ograniczać parametrów. Gdy dobierze się rekuperator za niskiej mocy/za słaby, w domu komfort klimatyczny będzie obniżony, a cały system będzie pracował zbyt głośno.

 

10 najczęściej popełnianych błędów w wentylacji mechanicznej

Montaż systemu rekuperacji to nie konstrukcja rakiety kosmicznej, warto go jednak powierzyć fachowej firmie instalacyjnej, która nie tylko potrafi zaprojektować odpowiednie dla danych pomieszczeń wielkości przepływu powietrza, ale również je właściwie wykonać.

Zwykle nie opłaca się korzystać z najtańszej rynkowej oferty na montaż rekuperacji - często system wykonany taniej, oznacza wykonany gorzej, bez poszanowania detali, które finalnie decydują o energooszczędności systemu. Odpowiadają także za komfort, który w rekuperowanym domu powinien być.

Rekuperator zamontowany w pomieszczeniu, które nie jest izolowane

W pomieszczeniu, w którym instalowany jest rekuperator, musi być zapewniona temperatura minimum 8oC powyżej zera niezależenie od temperatur panujących na zewnątrz. Jeżeli rekuperator zamontowany jest na poddaszu nieużytkowym, musi być ono odpowiednio ocieplone, tzn. zaizolowane. Można wykonać dodatkową izolację zarówno rekuperatora, jak i kanałów. Łatwiej udaje się wtedy osiągnąć maksymalny odzysk ciepła i zapewnić energooszczędność całego systemu.

Brak otworów wentylacyjnych w drzwiach wewnętrznych (tzw. podcięć wentylacyjnych)

Aby zapewnić wystarczający przepływ powietrza wewnętrznego należy wykonać podcięcia pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą. Przekrój szczeliny powinien wynosić co najmniej 80 cm2. Dopływ powietrza wewnętrznego do kuchni, łazienek, WC i pomieszczeń gospodarczych takich jak garderoba, spiżarnia powinien być zapewniony przez szczeliny o przekroju netto min 200 cm2. Należy również zadbać, by dywany czy wykładziny z wysokim włosiem nie zamknęły przepływów. Opisana sytuacja nie dotyczy pomieszczeń, które mają i nawiew, i wywiew w tym samym pomieszczeniu, jednak takie rozwiązanie w domach spotykane jest rzadko, ponieważ wymusza niepotrzebne przewymiarowanie instalacji.

Nieszczelne okna w domu z rekuperacją

Okna w domu, w którym działa rekuperacja powinny być maksymalnie szczelne. Bez nawiewników. Za wentylację w domu z rekuperacją odpowiedzialna jest w 100% rekuperacja. Nawiewniki wpuściłyby do domu powietrze prosto z zewnątrz, co zimą spowodowałoby straty energii. Tylko ciepły, trzyszybowy cudownie energooszczędny pakiet okien!

Zabudowanie instalacji wentylacyjnej oraz ograniczenie serwisowego dojścia do rekuperatora

Rekuperator najczęściej montowany jest w garażu, pralni lub innym pomieszczeniu technicznym na dolnej kondygnacji. Drugim najczęstszym miejscem jest poddasze nieużytkowe. Niezależnie od miejsca montażu rekuperatora zawsze zachowany być powinien do niego swobodny dostęp, by wykonać serwis techniczny rekuperatora (raz w roku) oraz wymienić filtry (wtedy, jak się zabrudzą). Powinien też być dostęp do przepustnic regulacyjnych w instalacji (jeżeli występują) oraz do anemostatów (by móc je regulować oraz czyścić).

Instalacja wykonana na miękkich kanałach

Obecnie instalacji rekuperacji nie buduje się już z kanałów miękkich, tzw. fleksów. Głównie dlatego, że są one bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić na etapie montażu. Równie łatwo zrobić na nich zgięcie, które upośledzi przepływ powietrza. Kanałów takich nie można także wyczyścić. Miękkie przewody dają ogromne opory przepływu, a ich nierówne wnętrze jest siedliskiem zanieczyszczeń. W Rekuperatory.pl najchętniej wybieraną przez klientów instalacją jest tradycyjna instalacja z izolowanych kanałów stalowych.

Rekuperator o zbyt niskiej mocy

W celu maksymalnego obniżenia kosztów, instalatorzy dobierają czasami za mały, tańszy rekuperator. Powoduje to określone skutki, gdyż rekuperator za mały do danego obiektu nie jest w stanie zapewnić efektywnej pracy całego systemu rekuperacji. Po pierwsze nie będzie on w stanie stworzyć optymalnego, odczuwalnego klimatu w wentylowanych pomieszczeniach (nie będzie świeżo), po drugie pracować będzie za głośno (na najwyższej możliwej mocy. Prawidłowo dobrana centrala wentylacyjna musi zostać dobrana w oparciu o obliczenia = projekt systemu.

Nieszczelna izolacja kanałów wentylacyjnych

Instalacja rekuperacji wykonana z tradycyjnych kanałów stalowych izolowanych wymaga wykonania prawidłowej izolacji tychże kanałów. I to niezależnie od tego, gdzie jest ona kładziona. Nawet jeżeli instalację prowadzi się w przestrzeni izolowanej! Nieprawidłowo wykonana izolacja znacznie ogranicza odzysk energii przez cały system. Powoduje także wykraplanie się pary wodnej na kanałach.

Brak projektu rekuperacji i prawidłowych obliczeń

Bardzo ważne jest, by przed przystąpieniem do prac instalacyjnych, wykonać projekt inżynierski dla każdego domu i systemu indywidualnie. Związane jest to z zapewnieniem odpowiednich ilości powietrza każdemu pomieszczeniu oraz dobraniu właściwych przepływów powietrza. Wiąże się to z zoptymalizowaniem tras prowadzenia kanałów, a także ich średnicami oraz umiejscowieniem punktów nawiewnych i wywiewnych. Najlepiej w tym przypadku skorzystać z konsultacji inżynierskiej w sprawie rekuperacji.

Brak dostosowania projektu ogrzewania do niższego zapotrzebowania budynku na ciepło

Dom z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło niż dom z wentylacją grawitacyjną. Jeżeli pierwotnie projekt domu przewidywał standardową wentylację grawitacyjną, przyjęte parametry obliczeniowe dotyczyły strat ciepła dla takiej wentylacji. Są one dużo za wysokie w stosunku do systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Przystępując więc do wykonania systemu grzewczego, dobrze jest adaptować projekt ogrzewania tak, by jego parametry dostosować do rekuperacji dobierając niższą moc urządzenia grzewczego (największe oszczędności inwestycyjne są na pompie ciepła, nieco niższe na piecu gazowym) oraz mniejsze grzejniki czy mniejszą ilość pętli ogrzewania (w przypadku ogrzewania płaszczyznowego). Dowiedz się więcej o dostosowaniu ogrzewania do rekuperacji

Podobnie rzecz ma się z klimatyzacją, w projekcie której trzeba uwzględnić fakt, że dom posiada rekuperację. Raz z powodu odzysku chłodu, jaki następuje w okresie letnim na rekuperatorze, dwa z uwagi na odpowiednie umiejscowienie punktów nawiewnych i wywiewnych wentylacji.

Zainstalowanie rekuperatora w pomieszczeniach, gdzie są niezaślepione kominy do wentylacji grawitacyjnej

W domu, w którym wybudowano kominy do wentylacji grawitacyjnej, a w którym zainstalowany też został system wentylacji mechanicznej, należy kominy wentylacyjne zaślepić. Prawo budowlane zabrania, by oba systemy wentylacyjne działały równolegle. Oczywiście z punktu widzenia energooszczędności sytuacja taka jest również bez sensu. Kominy wentylacyjne w domu z rekuperacją muszą zostać zaślepione lub budować ich nie należy.

Montaż instalacji do rekuperatora

Inwestorzy interesują się rekuperacją nie tylko z powodu możliwości odzysku ciepła z powietrza, ale także z chęci zbudowania domu, który będzie relatywnie tani w eksploatacji, energooszczędny, a przy tym komfortowy: taki, w którym przebywanie będzie przyjemnością. Komfort można budować na wielu poziomach: wyposażenia w nowoczesne sprzęty, miękkie dywany, nowoczesne wzornictwo, starannie dobrane kolory. Można go także budować na poziomie sensorycznym, którego nie widać, ale czuć. To, co odczuwamy najsilniej to temperatura i wilgotność, a także jakość higieniczna powietrza, czyli niski poziom zanieczyszczeń, m.in. dwutlenku węgla.

Świeżym, czystym powietrzem o idealnej temperaturze i wilgotności oddycha się lekko i przyjemnie. Bonus w postaci dobrego samopoczucia gwarantowany. Rekuperacja zapewnia - choć korzyści z rekuperacji jest więcej - dostęp do świeżego powietrza niezależnie od zamkniętych szczelnie okien i od temperatury panującej na zewnątrz, co nie jest już tak oczywiste przy wentylacji grawitacyjnej, która nie sprawdza się w nowoczesnym budownictwie.

Dodatkowo również na decyzję inwestorów o montażu rekuperacji w domu wpływ zaczynają mieć - wchodzące w życie kolejno od 2017 i 2021 roku unijne obostrzenia dotyczące konsumpcji energetycznej budynków.

Elementem nowoczesnego, ciepłego domu powinny być nie tylko wysokiej jakości materiały budowlane i bardzo dobre parametry izolacyjne fundamentów, ścian i stolarki otworowej, ale także rodzaj zastosowanej wentylacji, przez którą – jak szacują fachowcy – ucieka od 40 do 80% wytworzonego w zimie ciepła.

Dostarczamy Klientowi bardzo wysoki standard montażu i wysokiej jakości urządzenia. Przywiązujemy ogromną wagę do jakości i rzetelnego rzemiosła. Bardzo często zestawiamy ofertę Rekuperatory.pl na montaż systemu rekuperacji z ofertami innych firm instalacyjnych. Zwykle proszą nas o to inwestorzy. Poniżej elementy, które porównujemy.

Kiedy montaż rekuperacji jest uzasadniony

Warto pamiętać, że dobór rekuperatora uzależniony jest nie tylko od powierzchni użytkowej domu, ale również od rozkładu i rodzaju pomieszczeń, a także kilku innych ważnych cech architektury obiektu.

Montaż wentylacji mechaniczej. Dwa główne etapy:

  1. Montaż instalacji wentylacyjnej - kanałów wentylacyjnych. Instalację montuje się na poddaszu nieużytkowym, skąd schodzi ona na niższe kondygnacje, pod sufitem, w ścianach lub w posadzce - w zależności od rodzaju kanałów. Montaż instalacji - w zależności od stopnia skomplikowania - trwa od 3 do 5 dni i wykonuje się go najlepiej na etapie stanu surowego zamkniętego.
  2. Montaż centrali wentylacyjnej. Uruchomienie i regulacja systemu. 4- 5 godzin po zakończeniu wszystkich prac pylących i malarskich w budynku.

Jeśli system rekuperacji zawiera także montaż gruntowego wymiennika ciepła (GWC), dochodzi dodatkowy etap w postaci ułożenia zewnętrznej instalacji GWC w gruncie oraz montażu wewnętrznej jednostki GWC. Na ten pierwszy potrzebny jest jeden, czasami 2 dodatkowe dni, drugi łączy się z montażem rekuperatora.