Montaż rekuperacji
Wykonujemy montaż rekuperacji - montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W jej skład wchodzą dwa główne etapy: położenie instalacji wentylacyjnej oraz montaż centrali wentylacyjnej.
Cały proces przygotowania do montażu składa się także z konsultacji z doradcą technicznym i inżynierem, wykonania obliczeń zapotrzebowania budynku na powietrze, zaprojektowania trasy prowadzenia instalacji oraz przygotowania projektu rekuperacji. Wszystkie one są tak samo ważne i mają wpływ na dalsze etapy.
Kto robi wentylację w domu?
Ponieważ coraz bardziej staramy się ograniczyć zużycie energii, budujemy coraz bardziej szczelne domy. Takie domy wymagają innego podejścia do wymiany powietrza niż wentylacja grawitacyjna.
W Rekuperatory.pl bierzemy odpowiedzialność za cały proces, dlatego usługa jest zawsze całościowa: od projektu, poprzez montaż, aż do montażu rekuperatora i uruchomienia systemu.
Pracujemy bez ustępstw jakościowych i zawsze zgodnie z założeniami wstępnymi i projektem. Odpowiedzialnie i rzetelnie z zachowaniem najwyższych standardów pracy.
Każdemu etapowi prac, a są one najczęściej trzy, towarzyszy cała nasza wiedza i doświadczenie. Od konsultacji telefonicznej, poprzez cały proces ofertowania, podpisywania umowy, aż do montażu i uruchomienia systemu. A potem dalej: przez cały okres gwarancji, a także po jej upływie.
Oferta firmy zawsze jest kompleksowa: bierzemy odpowiedzialność za zaprojektowane i zamontowane systemy rekuperacji, dlatego wykonujemy je całościowo: od początku do końca. Dlatego też:
- Nie montujemy na powierzonych nam materiałach ani rekuperatorach
- Do każdej instalacji wykonujemy własne obliczenia i projekt.
- Zazwyczaj nie dokańczamy rozpoczętego już montażu.
- Nie domontowujemy żadnego z elementów dodatkowych systemu rekuperacji (gruntowego wymiennika ciepła, nawilżacza kanałowego powietrza, etc.) do systemu rekuperacji, który został zamontowany przez inną firmę i do którego nie mamy projektu.
Czasami zdarza się nam zamontować rekuperator do istniejącej już instalacji rekuperacji, jednak nasza odpowiedzialność jest wtedy ograniczona do prawidłowego działania rekuperatora. Nie odpowiadamy w takiej sytuacji za ewentualne nieprawidłowości w funkcjonowaniu całego systemu rekuperacji, za komfort, który powinien zapewniać, ani za energooszczędność, którą powinien dawać.
I to musi być zgrany, współdziałający duet. Dowiedz się jak działa rekuperacja.
Trzy najważniejsze punkty dobrej rekuperacji
Tak, jak nie wystarczą najwyższej jakości farby i płótno, by powstał dobry obraz, tak nie wystarczy najwyższej klasy rekuperator i najlepsza instalacja, by powstała energooszczędna i dająca komfort wentylacja mechaniczna. Aby system rekuperacji generował oszczędności, na jakie go stać i aby dawał komfort, który czuć, a przy tym filtrował nawiewane powietrze, potrzeba spełnienia trzech warunków:
- dobrze wykonanego projektu inżynierskiego
- rzetelnego wykonania instalacji wentylacyjnej
- dobrej klasy rekuperatora
Jesteś zdecydowany na rekuperację? To bardzo dobrze: powierz jego wykonanie solidnej i doświadczonej firmie instalacyjnej. Kieruj się czymś więcej niż tylko ceną. Porównaj oferty konkurencji, by uzyskać pewność, że sprowadziłeś je do wspólnego mianownika. Uważaj! Często diabeł tkwi w szczegółach! Możesz wysłać do Rekuperatory.pl zgromadzone oferty konkurencji: porównamy je dla Ciebie.
Rekuperacja - na czym polega jej działanie?
Rekuperacja jest energooszczędną wentylacją energooszczędnych budynków, która z jednej strony pozwala osiągnąć oszczędności na ogrzewaniu zimą, obniżyć parametry zużycia energii przez budynek, a z drugiej strony pozwala na utrzymanie w pomieszczeniach bardzo wysokiej jakości powietrza.
Po co człowiekowi wysokiej jakości powietrze?
Wentylacja mechaniczna (rekuperacja) pozwala utrzymać w pomieszczeniach niskie stężenie dwutlenku węgla. Dodatkowo także filtruje nawiewane powietrze, co oznacza, że w domu jest ono bardziej czyste niż na zewnątrz. Dowiedz się jak działa rekuperacja.
Montaż wentylacji mechanicznej. Na czym polega?
W przestrzeniach technicznych budynku prowadzi się instalację wentylacyjną: siatkę kanałów (przewodów) wentylacyjnych, którymi będzie transportowane powietrze. Jeden rodzaj kanałów to kanały nawiewne: nimi powietrze jest nawiewane do pomieszczeń czystych typu salon, sypialnie. Drugi rodzaj to kanały wywiewne, w których kierunek powietrza będzie przeciwny: z pomieszczeń typu kuchnia, toalety i garderoby do rekuperatora (w celu odzyskania energii) i na zewnątrz budynku.
Właściwy kierunek przepływu powietrza w instalacji nadają powietrzu wentylatory rekuperatora. W domu, w którym zamontowana jest rekuperacja, przewietrzane jest każde pomieszczenie, choć nie w każdym musi być zainstalowany punkt nawiewny, czy wywiewny. Np. część ciągów komunikacyjnych na parterze nie posiada punktów nawiewnych czy wywiewnych. W ogóle nie wentyluje się mechanicznie garażu i najczęściej również kotłowni z kotłem.
Aby system rekuperacji spełniał swoje zadanie, kanały powinny mieć odpowiednio dobrane średnice (przy tradycyjnej instalacji na kanałach stalowych), by mogła nimi przepłynąć odpowiednia ilość powietrza oraz powinny być zaizolowane warstwą wełny mineralnej. Przy wykorzystaniu nowoczesnych instalacji z tworzywa, ilość powietrza regulowana jest za pomocą ilości przewodów, którymi transportowane jest powietrze.
Optymalne trasy prowadzenia kanałów wentylacyjnych
Przemyślane rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych oznacza takie wytyczenie tras ich prowadzenia, żeby powietrze, które będzie nimi transportowane w dwóch kierunkach: z pomieszczeń i do pomieszczeń, przepływało cicho efektywnie wentylując całą kubaturę pomieszczenia docierając do każdego jego zakamarka. Tylko taki sposób wentylacji zagwarantuje pełen komfort klimatyczny. Optymalizacja odpowiada również za zminimalizowanie lub wykluczenie konieczności wykonywania zabudowy kanałów. Oczywiście, zależy to od projektu budynku, jednak doświadczony inżynier potrafi dobrać rodzaj instalacji oraz prowadzenie kanałów w taki sposób, żeby widocznej zabudowy kanałów płytami g-k było bardzo niewiele. Zupełnie ukryć można nowoczesne instalacje wentylacyjne zbudowane na przewodach o małych średnicach.
Energooszczędny rekuperator odpowiedniej mocy
Kanały wentylacyjne to 'układ krwionośny' całego systemu rekuperacji. Sercem układu jest centrala wentylacyjna z wymiennikiem ciepła: rekuperator. To w niej odbywa się odzysk energii z powietrza wywiewanego z pomieszczeń. W celu właściwego doboru centrali do danego domu, konieczne jest wykonanie obliczeń ile dany dom potrzebuje powietrza. Dopiero na podstawie tego parametru można dobrać rekuperator o odpowiedniej mocy. Nie można tu ograniczać parametrów. Gdy dobierze się rekuperator za niskiej mocy/za słaby, w domu komfort klimatyczny będzie obniżony, a cały system będzie pracował zbyt głośno.
10 najczęściej popełnianych błędów w wentylacji mechanicznej
Montaż systemu rekuperacji to nie konstrukcja rakiety kosmicznej, warto go jednak powierzyć fachowej firmie instalacyjnej, która nie tylko potrafi zaprojektować odpowiednie dla danych pomieszczeń wielkości przepływu powietrza, ale również je właściwie wykonać.
Zwykle nie opłaca się korzystać z najtańszej rynkowej oferty na montaż rekuperacji - często system wykonany taniej, oznacza wykonany gorzej, bez poszanowania detali, które finalnie decydują o energooszczędności systemu. Odpowiadają także za komfort, który w rekuperowanym domu powinien być.
Rekuperator zamontowany w pomieszczeniu, które nie jest izolowane
Brak otworów wentylacyjnych w drzwiach wewnętrznych (tzw. podcięć wentylacyjnych)
Nieszczelne okna w domu z rekuperacją
Zabudowanie instalacji wentylacyjnej oraz ograniczenie serwisowego dojścia do rekuperatora
Instalacja wykonana na miękkich kanałach
Rekuperator o zbyt niskiej mocy
Nieszczelna izolacja kanałów wentylacyjnych
Brak projektu rekuperacji i prawidłowych obliczeń
Brak dostosowania projektu ogrzewania do niższego zapotrzebowania budynku na ciepło
Dom z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło niż dom z wentylacją grawitacyjną. Jeżeli pierwotnie projekt domu przewidywał standardową wentylację grawitacyjną, przyjęte parametry obliczeniowe dotyczyły strat ciepła dla takiej wentylacji. Są one dużo za wysokie w stosunku do systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Przystępując więc do wykonania systemu grzewczego, dobrze jest adaptować projekt ogrzewania tak, by jego parametry dostosować do rekuperacji dobierając niższą moc urządzenia grzewczego (największe oszczędności inwestycyjne są na pompie ciepła, nieco niższe na piecu gazowym) oraz mniejsze grzejniki czy mniejszą ilość pętli ogrzewania (w przypadku ogrzewania płaszczyznowego). Dowiedz się więcej o dostosowaniu ogrzewania do rekuperacji
Podobnie rzecz ma się z klimatyzacją, w projekcie której trzeba uwzględnić fakt, że dom posiada rekuperację. Raz z powodu odzysku chłodu, jaki następuje w okresie letnim na rekuperatorze, dwa z uwagi na odpowiednie umiejscowienie punktów nawiewnych i wywiewnych wentylacji.
Zainstalowanie rekuperatora w pomieszczeniach, gdzie są niezaślepione kominy do wentylacji grawitacyjnej
Montaż instalacji do rekuperatora
Świeżym, czystym powietrzem o idealnej temperaturze i wilgotności oddycha się lekko i przyjemnie. Bonus w postaci dobrego samopoczucia gwarantowany. Rekuperacja zapewnia - choć korzyści z rekuperacji jest więcej - dostęp do świeżego powietrza niezależnie od zamkniętych szczelnie okien i od temperatury panującej na zewnątrz, co nie jest już tak oczywiste przy wentylacji grawitacyjnej, która nie sprawdza się w nowoczesnym budownictwie.
Dodatkowo również na decyzję inwestorów o montażu rekuperacji w domu wpływ zaczynają mieć - wchodzące w życie kolejno od 2017 i 2021 roku unijne obostrzenia dotyczące konsumpcji energetycznej budynków.
Elementem nowoczesnego, ciepłego domu powinny być nie tylko wysokiej jakości materiały budowlane i bardzo dobre parametry izolacyjne fundamentów, ścian i stolarki otworowej, ale także rodzaj zastosowanej wentylacji, przez którą – jak szacują fachowcy – ucieka od 40 do 80% wytworzonego w zimie ciepła.
Kiedy montaż rekuperacji jest uzasadniony
- Swój dom budujesz z nowoczesnych, szczelnych i ciepłych materiałów budowlanych o dobrej izolacyjności.
- Będą cieszyły Cię niższe rachunki za ogrzewanie w sezonie grzewczym.
- Zależy Ci na dodatkowym filtrowaniu powietrza wewnętrznego i usunięciu z niego kurzu oraz większości alergenów, a także na efektywnym usunięciu wilgoci i dwutlenku węgla z domu.
- Chcesz przeznaczyć na samą inwestycję nieco więcej niż absolutne minimum i zależy Ci na tym, by późniejsze koszty eksploatacji domu nie były bardzo wysokie.
- Chciałbyś zastosować ekologiczny system grzewczy: kondensacyjny piec gazowy lub nawet pompę ciepła, by ograniczyć wydatki na ogrzewanie.
- Jesteś osobą lubiącą świeże powietrze: często wietrzysz i uchylasz okna.
- Chciałbyś część okien zrobić nieotwieranych.
- Lubisz, gdy w domu utrzymana jest stała temperatura komfortu bez nagłego wychładzania intensywnym przewietrzaniem.
- Latem starasz się unikać much i komarów, zdarza Ci się stosować chemiczne środki na komary (dezodoranty, wtyczki do kontaktów, kremy), montujesz siatki w oknach.
- Będziesz cenił sobie fakt, że podczas przygotowywania aromatycznych posiłków (bigos, ryba), zapach zostanie szybko usunięty.
- Ucieszy Cię dodatkowa możliwość zamontowania do rekuperatora gruntowego wymiennika ciepła, który pozyska darmową energię z wnętrza ziemi.
- Montujesz w domu system grzewczy oparty na pompie ciepła: dom z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło, co można wykorzystać uwzględniając zyski z rekuperacji i oszczędzając na inwestycji w pompę ciepła do 15 tys. zł.
Warto pamiętać, że dobór rekuperatora uzależniony jest nie tylko od powierzchni użytkowej domu, ale również od rozkładu i rodzaju pomieszczeń, a także kilku innych ważnych cech architektury obiektu.
Montaż wentylacji mechaniczej. Dwa główne etapy:
- Montaż instalacji wentylacyjnej - kanałów wentylacyjnych. Instalację montuje się na poddaszu nieużytkowym, skąd schodzi ona na niższe kondygnacje, pod sufitem, w ścianach lub w posadzce - w zależności od rodzaju kanałów. Montaż instalacji - w zależności od stopnia skomplikowania - trwa od 3 do 5 dni i wykonuje się go najlepiej na etapie stanu surowego zamkniętego.
- Montaż centrali wentylacyjnej. Uruchomienie i regulacja systemu. 4- 5 godzin po zakończeniu wszystkich prac pylących i malarskich w budynku.
Jeśli system rekuperacji zawiera także montaż gruntowego wymiennika ciepła (GWC), dochodzi dodatkowy etap w postaci ułożenia zewnętrznej instalacji GWC w gruncie oraz montażu wewnętrznej jednostki GWC. Na ten pierwszy potrzebny jest jeden, czasami 2 dodatkowe dni, drugi łączy się z montażem rekuperatora.