Czy rekuperacja w starym domu jest możliwa? Montaż rekuperacji w domu zamieszkanym wzbudza nieco więcej emocji, niż w domu nowym. Inwestorzy najbardziej obawiają się dużego remontu, bałaganu i wysokich kosztów.
Piotr podszedł do sprawy po męsku: postanowił i już. Dzień przed montażem kupił 2 opakowania folii malarskiej, nazajutrz wstał o 5 i folią okleił meble w kuchni. „Resztę się posprząta” – powiedział do żony.
Trzy dni później, późnym popołudniem, faktycznie było już po wszystkim…
Zobaczcie, dlaczego Estera i Piotr zdecydowali się w końcu zamontować rekuperację i jak przebiegał montaż:
Zanim rekuperacja została zamontowana, by mieć dowód w postaci pomiarów swojego złego samopoczucia i ciągłego bólu głowy, w sypialni, gdzie śpią dwie osoby, inwestorzy zmierzyli poziom dwutlenku węgla za pomocą prostego urządzenia. Przez całą noc rósł on aż do niewiarygodnej wartości 9000 ppm(-ów)!!!, podczas gdy za optymalną granicę poziomu dwutlenku węgla w pomieszczeniach przyjmuje się wartość około do maksymalnie 1000 ppm.
Pomiar zawartości dwutlenku węgla w powietrzu w sypialni przed montażem rekuperacji: startuje z poziomu 2500 ppmów i rośnie przez całą noc aż do niewiarygodnej wartości 9000 ppm!!! Dwie osoby plus pies, drzwi i okna zamknięte.
Pomiar zawartości dwutlenku węgla w powietrzu w sypialni po montażu rekuperacji: startuje z poziomu 1050 ppmów i… nie rośnie przez całą noc. Zużyte powietrze jest cały czas wymieniane na świeże. Dwie osoby plus pies, drzwi i okna zamknięte.
Dom Piotra i Estery, w którym zamontowany został system rekuperacji posiadał stare, drewniane okna, przez które uciekało ciepło, ale które umożliwiały działanie wentylacji grawitacyjnej. Kiedy kilka lat temu wymieniono je na szczelne i ciepłe okna energooszczędne, zaczęły się problemy z wilgocią: grzyb na ścianach, zapach stęchlizny, kłopoty z bólem głowy, ze snem.
Na zdjęciu poddasze nieużytkowe: tu, pod krokwiami, poprowadzimy instalację rekuperacji z kanałów stalowych Spiro.
Etap budowy: dom zamieszkany
Rodzaj budynku: dwukondygnacyjny dom jednorodzinny z 1945 r.
Bilans powietrzny budynku: 200 m³/h
Kubatura: 225 m³
Powierzchnia wentylowanych pomieszczeń: 85 m²
Ilość wentylowanych kondygnacji: 1
Zaprojektowany rekuperator: AERISnext 350 std
Rodzaj instalacji wentylacyjnej: stal okrągła izolowana Spiro
Ilość punktów nawiewnych i wywiewnych w budynku: 7 + czerpnia i wyrzutnia
Czas montażu instalacji: 3 dni
Istotne informacje o projekcie: dom posiada dwie kondygnacje i parter, z czego rodzina Piotra i Estery zamieszkuje 1 piętro, które wentylujemy. Instalacja prowadzona jest na poddaszu, skąd schodzi do punktów nawiewnych i wywiewnych na poziom piętra. Wentylowane są dwa pokoje, kuchnia z salonem, łazienka.
Poprowadzenie instalacji nad krokwiami umożliwi zagospodarowanie w przyszłości poddasza.
Mgr inż. Marta Opałka z Rekuperatory.pl wyjaśnia inwestorowi, gdzie planuje prowadzić główne kanały rekuperacji
Rozmowy, pomiary, ustalenia… dom zamieszkany wymaga bezwzględnie wizyty inżyniera i doradcy na miejscu
Dokładnie w tym miejscu nad blatem kuchennym będzie znajdował się punkt wyciągowy.
Kuchnia i jadalnia w trakcie prac montażowych. W suficie widoczny otwór na montaż anemostatu wyciągowego, który usunie zużyte powietrze z pomieszczenia.
Gotowy fragment instalacji rekuperacji na poddaszu.
Inwestor przy schodach i drzwiach na poddasze. To tutaj zamontowany został rekuperator. Z lewej strony widoczne podejście do czerpni powietrza z filtrem kanałowym.
Montujemy, montujemy… dzień drugi.
Prowadzenie kanałów ponad krokwiami. Ich izolacja i mocowanie dzień trzeci – końcówka.
Po zakończeniu prac montażowych i po montażu punktów nawiewnych i wywiewnych czas na ostatni etap prac: regulację punktów nawiewnych i wywiewnych. Wszystko po to, by system działał zgodnie z zaprojektowanymi wartościami.
Rekuperatory.pl. Działamy w całej Polsce. Tutaj możesz wypełnić formularz o indywidualną konsultację i wycenę.