W domu parterowym rekuperator można zainstalować w garażu, pomieszczeniu gospodarczym, w kotłowni lub pralni. Ważne, by zostawić do niego łatwy dostęp od przodu na co najmniej głębokość centrali. Chodzi o możliwość serwisowania urządzenia oraz łatwą wymianę filtrów.
Montaż rekuperatora w domu parterowym warto jest przemyśleć również pod kątem optymalnego wykorzystania powierzchni podłogi. Podwieszenie jednostki pod sufitem sprawi, że zostanie dodatkowe miejsce do zagospodarowania. Można tam zamontować piec, postawić zasobnik, jednostkę odkurzacza centralnego, pralkę, czy postawić rower.
Rodzaj wybranej instalacji wentylacyjnej zależy nie tylko od architektury budynku, układu pomieszczeń i technologii, w jakiej zbudowany jest dom, ale także od indywidualnych preferencji inwestora.
Zdarza się, że inwestor chciałby mieć do zagospodarowania całą podłogę swojego poddasza nieużytkowego w domu parterowym. Wtedy instalację wentylacyjną umieścić można między jętkami, na których potem układa się płyty. Daje to dodatkową przestrzeń do wykorzystania na całej przestrzeni podłogi poddasza. Instalacja rekuperacji znajduje się pod nią.
Nie ma przy tym znaczenia, jaka instalacja zostanie wybrana: czy z izolowanych stalowych kanałów spiro, czy systemów z tworzywa PE o imałych średnicach.
Rekuperacja w domu parterowym składa się z dwóch głównych elementów, do których zaliczamy rekuperator, czyli centralę wentylacyjną oraz instalację wentylacyjną. Cena całości zależy od:
Aktualny koszt rekuperacji najlepiej wyliczyć wysyłając rzuty budynku do firmy instalacyjnej, np. takiej jak nasza.
W domach parterowych do około 160 m², w których montuje się zazwyczaj około 16 – 18 punktów nawiewnych + czerpnia i wyrzutnia, cena montażu rekuperacji będzie inna niż dla domu 320 m², które wymagają już 28 – 30 takich punktów.
Wentylacja domu parterowego i koszt jej montażu mogą się różnić w budynkach o różnym metrażu, kubaturze oraz różnych rodzajach pomieszczeń i ich przeznaczeniu.
Jak każda instalacja, również i ta dla domu parterowego wymaga przeprowadzenia obliczeń w kalkulatorze wentylacyjnym, które są punktem wyjścia do wyliczenia bilansu powietrza oraz dobrania odpowiedniej mocy rekuperatora.
Projekt rekuperacji określa między innymi trasę prowadzenia instalacji, jej długość oraz średnice w przypadku kanałów ze stali oraz ilość przewodów w przypadku instalacji wentylacyjnej z tworzywa PE.
Kiedy główne kanały wentylacyjne zrobione są ze stali i ukryte pod podłogą poddasza nieużytkowego, wysoki salon wentyluje instalacja z przewodów z tworzywa NeoFlexPRO, która docelowo będzie ukryta w konstrukcji sufitu podwieszanego.
Wentylacja mechaniczna w domu parterowym Skontaktuj się z nami, aby otrzymać bezpłatną wycenę.