Rekuperatory.pl
603 446 366

Nowoczesny dom

Nowoczesny dom, czyli jaki? Ich standard podyktowany jest zmieniającymi się przepisami i rosnącymi cenami energii.

Z drugiej strony także coraz większą świadomością dbania o własne zdrowie, a także o środowisko. W artykule tym dowiesz się, co dokładnie oznacza nowoczesny dom oraz o czym należy pamiętać przy budowie domu, by zwiększyć jego komfort użytkowania i jednocześnie zaoszczędzić. Nie tylko na etapie budowy.

Bez względu na to, czy planujesz dom nowoczesna stodoła, klasyczny nowoczesny dom parterowy z garażem, czy nowoczesny dom piętrowy – znajdziesz tutaj informacje, które będą dla Ciebie pomocne.

Jakie są nowoczesne domy?

Nowoczesny domNowoczesny dom powinien spełniać nie tylko wymagania współczesnej architektury (prosta, zwarta bryła, oszczędność w formie i kolorze), ale również wymagania współczesnych technologii. Te zaś oznaczają nic innego jak niskie parametry zużycia energii.

Najbardziej zaawansowanym przykładem domu energooszczędnego (i nowoczesnego) jest dom pasywny, którego zapotrzebowanie na energię cieplną nie może przekraczać 15 kWh/m2.

Nowoczesne projekty domów to projekty domów energooszczędnych

Oznacza to przede wszystkim, że dom będzie nie tylko relatywnie tani w eksploatacji, ale również bardzo komfortowy w zamieszkaniu. Stosunkowo późno będzie także wymagał remontu i przeróbek.

Energooszczędność i niskie zużycie przez dom energii pierwotnej (EP) to już rzeczywiste wymagania regulowane warunkami technicznymi, jakie muszą spełniać budynki jednorodzinne w Polsce.

Złożone po 1 stycznia 2021 r. pozwolenia na budowę muszą być dostosowane do najnowszych nowelizacji przepisów, wg których budynek musi posiadać znacznie obniżony względem dotychczasowych wymagań wskaźnik EP.

Obecnie minimalny wskaźnik EP wynosi 70 kWh/(m²rok).

Rozwiązania polecane do nowoczesnych domów

Rekuperacja to jeden z najlepszych sposobów uzyskania wysokich parametrów energooszczędności w budynku. Dwa pozostałe to zwiększenie izolacji, pompa ciepła i ciepłe trzyszybowe okna zamontowane bez mostków termicznych w systemie tzw. ciepłego montażu. 

Bez względu na to czy chodzi o nowoczesny dom parterowy z garażem, czy też o nowoczesny dom piętrowy – w każdym przypadku wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła będzie najlepszym rozwiązaniem.

Co posiada nowoczesny dom 

Dom parterowy nowoczesny to taki dom, w którym powinny znaleźć się rozwiązania charakterystyczne dla współczesnego stylu życia i technologii.

Wśród nich są inteligentne systemy domowe, które umożliwiają kontrolę różnych funkcji za pomocą smartfonów, wykorzystanie energii odnawialnej, takiej jak panele słoneczne, oraz dbałość o efektywność energetyczną poprzez lepszą izolację i energooszczędne rozwiązania.

Nowoczesne domy często mają otwartą przestrzeń, łączącą kuchnię, jadalnię i salon, a także wyposażone są w zaawansowane urządzenia kuchenne i inteligentne urządzenia, które można zdalnie sterować.

Technologia audio i wideo również odgrywa ważną rolę, zapewniając systemy dźwiękowe i obrazowe najnowszej generacji. Ponadto, nowoczesne domy często kładą nacisk na ekologiczne materiały i projektowanie, aby wprowadzić elementy zrównoważonego rozwoju.

Dla kogo są nowoczesne projekty domów?

Nowoczesne projekty domów przyciągają bardzo różne grupy ludzi. Są one atrakcyjne dla rodzin, które poszukują wygody i funkcjonalności dzięki otwartym przestrzeniom, inteligentnym systemom domowym i zaawansowanym urządzeniom.

Osoby pracujące zdalnie znajdą w takich domach przestrzeń do pracy, strefę relaksu, ale także nowoczesne rozwiązania ułatwiające codzienne funkcjonowanie.

Technologia jest ważnym elementem, przyciągającym osoby zainteresowane nowoczesnymi rozwiązaniami podnoszącymi znacznie komfort życia. 

Odpowiednio zaprojektowane domy zwracają również uwagę osób świadomych środowiska, oferując rozwiązania ekologiczne i zrównoważone.

Dla wielu osób ważny jest również nowoczesny styl życia, dlatego projekty domów zgodne z aktualnymi trendami, minimalistycznym wzornictwem i nowoczesnymi udogodnieniami przyciągają ich uwagę. Podsumowując, rozwiązania takie jak dom parterowy nowoczesny, czy też nowoczesny dom piętrowy przyciągają różnorodne grupy ludzi, dostosowując się do ich preferencji, stylu życia i potrzeb.

Ile kosztuje dom nowoczesny?

Koszt ten może znacznie się różnić w zależności od wielu czynników. Jednym z nich jest lokalizacja, metraż, rodzaj projektu, zastosowane materiały, wyposażenie, technologie i mnóstwo innych. 

Często domy te uważa się za domy premium, które mogą wiązać się z wyższymi kosztami niż domy o bardziej tradycyjnym stylu. Ale nie zawsze opłaca się wybudować dom tradycyjny przede wszystkim z uwagi na wyższe koszty jego użytkowania, chociażby opłaty za energię, mogą być wyższe w porównaniu do domów o niższych standardach energetycznych. 

Ważne jest skonsultowanie się z architektem, projektantem lub firmą budowlaną specjalizującą się w nowoczesnych domach, aby uzyskać dokładniejszą ocenę kosztów i dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Projekty domów nowoczesnych w ofercie pracowni architektonicznych

Wiodące pracownie architektoniczne w Polsce posiadają bogatą ofertę projektów domów, w których zastosowano nowoczesne rozwiązania designerskie i technologie, takie jak panele fotowoltaiczne, pompa ciepła, czy energooszczędna wentylacja z odzyskiem ciepła, rekuperacja. Nowoczesny dom z płaskim dachem jest rozwiązaniem, które interesuje aktualnie bardzo wielu inwestorów.

Kupując projekt takie domu, warto zwrócić uwagę na szacowane koszt budowy, które są często podawane przy projekcie domu. Może on stanowić klucz do podjęcia decyzji o zakupie domu. 

Projekty domów nowoczesnych posiada m.in. pracownia architektoniczna Archon, HomeKONCEPT, murator Projekty, Z500 i inne. 

Nowoczesny dom z rekuperacją

Dom-z-rekuperacjaObecnie jest to jedyny rozsądny sposób na zapewnienie pomieszczeniom stałego, niezależnego od pogody, dopływu świeżego powietrza bez niemalże żadnych strat energetycznych.

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna doskonale sprawdzała się jeszcze 10 lat temu. Nieszczelne okna powodowały, że powietrze miało skąd napłynąć i jego obieg był prawidłowy, tj. z zewnątrz, poprzez pomieszczenia, do kratek wywiewnych, na zewnątrz.  W tej chwili po prostu nie działa.

W ciepłym, szczelnym domu z ciepłymi szczelnymi oknami powietrze nie ma czym napłynąć do pomieszczeń. To dlatego firmy okienne przekonują nas do zakupu nawiewników. Teoretycznie mają rację: żeby nie mieszkać w termosie, szczelne okna rozszczelnić należy nawiewnikami. Tylko… czy to ma sens?

Raz płaci się za szczelne, ciepłe okno z wielokomorowym, dodatkowo ocieplonym profilem okiennym, z minimalną infiltracją. Wszystko po to, by nie dopuścić do ucieczki ciepła na zewnątrz. Drugi raz za nawiewniki. Ekonomiczny sens dla firmy sprzedającej okna to ma, ale czy ma to sens z punktu widzenia inwestora?

Obecnie same kominy wentylacyjne (nawet te nowoczesne i drogie: systemowe), naprawdę nie wystarczą.

A co, gdy nawiewników nie zamontuje się w ogóle? Fundujemy sobie wtedy konieczność oddychania zużytym powietrzem, pełnym dwutlenku węgla, wilgoci i zanieczyszczeń. I to przez całą dobę.

Można oczywiście założyć, że dom będzie się regularnie i w każdej porze roku, wietrzyć. Ale czy taki regularnie wietrzony dom, to jeszcze dom nowoczesny? I czy w nocy na pewno o każdej porze roku uda się utrzymać to przewietrzanie?

Więcej o rekuperacji przeczytasz w tych artykułach:

Zobacz inne powody, dla których warto mieć rekuperację
Dowiedz się więcej o centralach wentylacyjnych
Projekty domów – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła