Budowa domu a rekuperacja
Poszukując idealnego projektu domu warto pamiętać, że rekuperację można zamontować w każdym domu.
Może to być dom drewniany, bliźniak, parterowy, kontenerowy, z piwnicą lub bez niej, duży, średni, mały, gotowy lub projektowany indywidualnie, ogrzewany gazem, pompą ciepła, eko-groszkiem, elektrycznie, z kominkiem i bez niego, z dachem płaskim lub kopertowym. W górach i nad morzem. W środku ruchliwego miasta.
Rekuperację da się zrobić wszędzie
Wybierając więc projekt domu, należy kierować się własnym gustem i potrzebami i wybrać taki, który wydaje się idealny.
Jeżeli inwestor decyduje się na zakup projektu domu gotowego, warto zwrócić uwagę, jaki rodzaj wentylacji został w nim zaprojektowany.
Coraz częściej w pracowniach architektonicznych znaleźć można budynki od początku zaprojektowane z myślą o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – rekuperacji.
Wtedy wszystkie pozostałe elementy domu są kompatybilne z takim rodzaje wentylacji: rodzaj okien, wysokość posadzki, ocieplenie dachu, rodzaj kominka i ilość kominów. Architekt, w porozumieniu z firmą instalacyjną, np. rekuperatory.pl w przypadku wiodących pracowni projektowych w kraju, od razu tez wyznaczy miejsce montażu rekuperatora oraz trasy prowadzenia instalacji, a także – co bardzo istotne – miejsca przejść przez strop w przypadku domów z piętrem.
Najlepiej więc wybrać projekt, który od początku został pomyślany jako dom z rekuperacją.
Projekty domów z rekuperacją znaleźć m.in. tutaj:
Jeżeli zamierzasz wybudować dom z rekuperacją, dobrze jest wybrać dom, który ma zaprojektowaną tylko wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i żadną inną. Powodów jest kilka, wszystkie bardzo ważne.
Bardzo ważne powody, dla których dobrze jest kupić projekt budynku tylko z rekuperacją
- Dom projektowany od początku z myślą o wentylacji mechanicznej, nie będzie miał zaprojektowanego żadnego komina do wentylacji grawitacyjnej (które to kominy przy rekuperacji są zbędne).
- Okna projektowane dla domu z rekuperacją mogą być bez skrzydeł (przynajmniej część okien): wpuszczą do domu znacznie więcej światła i są dużo tańsze w zakupie.
- Zapotrzebowanie energetyczne domu z rekuperacją na energię pierwotną jest dużo mniejsze niż domu z grawitacją: nawet o 20 kWh/(m2rok).
- W domu projektowanym pod rekuperację, od początku będzie przewidziane pomieszczenie na montaż rekuperatora.
- Trasa prowadzenia instalacji będzie uwzględniała takie prowadzenie kanałów wentylacyjnych, które wykorzysta naturalne wnęki. Dzięki temu instalację będzie można ukryć wraz z innymi instalacjami (np. kanalizacyjną).
- W przypadku chowania instalacji w stropach/posadzkach można przewidzieć ich odpowiednią wysokość, co ma znaczenie dla np. wysokości schodów lub posadowienia okien.
- Prowadzenie instalacji można zaplanować wyłącznie w strefach ciepłych (zamiast np. na poddaszu nieużytkowym). Dzięki temu ogranicza się znacznie straty ciepła na instalacji.
- Usytuowanie w optymalnym i zgodnym z przepisami miejscu czerpni i wyrzutni powietrza (na elewacji budynku).
- W domu projektowanym od początku pod rekuperację, przewidzieć można rezerwacje i otwory w stropach, by uniknąć późniejszych przewiertów w stropie.
Zastanawiasz się, ile kosztuje budowa domu z rekuperacją i ile trwa budowa domu parterowego z wentylacją tego typu? Skontaktuj się z naszym Doradcą, by uzyskać więcej informacji.
Zobacz, co warto wiedzieć, jeśli już jesteś w posiadaniu projektu domu
Co warto uwzględnić w projekcie, by zapłacić mniej za montaż rekuperacji Dlaczego warto mieć klimatyzację?