Rekuperatory.pl
603 446 366

Rekuperacja a zaparowane szyby

Bardzo ważne pytanie od Klientki Rekuperatory.pl z jeszcze ważniejszą odpowiedzią od specjalisty Rekuperatory.pl: czy w domu z rekuperacją na szybach może kondensować się para wodna? W ustabilizowanej sytuacji: nie powinna! Przeczytajcie, dlaczego.

Placzace szyby a rekuperacja

Czy takie szyby mogą pojawić się w domu z rekuperacją?

Zadaniem wentylacji mechanicznej, jaką jest rekuperacja, jest stała wymiana powietrza zużytego na świeże z jednoczesnym odprowadzeniem nadmiaru wilgoci z pomieszczeń. Jednak zdarza się, że szyby – mimo rekuperacji – parują. Powodów może być kilka.

W pierwszej kolejności przyczyną moga być brudne filtry, które uniemożliwiają dostateczną wentylację. Należy wymienić  je na nowe, by przywrócić prawidłowy poziom wentylacji w pomieszczeniach. Po wymianie filtrów należy nastawić rekuperator na pracę na wyższym biegu i obserwować, jak będzie się zachowywał dom przy zwiększonej intensywności wentylacji. 

Normą jest, że w budynkach nowo oddanych do użytkowania, przez pierwszy rok lub nawet dwa jest bardzo dużo wilgoci zgromadzonej w budynku, tzw. wilgoci technologicznej.  W takich sytuacjach niestety wilgoci oddawanej przez budynek jest na tyle dużo, że nawet pracująca wentylacja, której zadaniem jest wymiana powietrza, nie nadąża z odprowadzaniem zwiększonej wilgotności.

Rozwiązania są dwa – zwiększyć intensywność wentylowania domu przez kolejne tygodnie – dzięki temu przyspieszy się proces suszenia budynku. Drugim rozwiązaniem jest wstawienie w pomieszczeniu na kilka tygodniu osuszacza kondensacyjnego.

W prawidłowo wentylowanym budynku, w którym poziom wilgoci ustabilizował się, woda nie powinna skraplać się na szybach.