Ekipy Wykonawcze Rekuperatory.pl ukończyły właśnie instalację rekuperacji w domu pasywnym w miejscowości Olszewo, w województwie warmińsko-mazurskim. Docelowo w domu tym będzie zainstalowany przeciwprądowy rekuperator AERIS o najwyższym stopniu odzysku ciepła z powietrza wywiewanego (do 95%).
Dom w Olszewie budowany jest w standardzie pasywnym, co oznacza bardzo wysokie współczynniki izolacyjności przegród. Mówiąc prościej: jest to bardzo ciepły, dobrze zaizolowany dom, którego zapotrzebowanie na ciepło jest nawet ośmiokrotnie niższe niż zwykłych budynków i wynosi nie więcej niż 15 kWh/(m²/rok). W domach energooszczędnych osiąga ono około 40 kWh/(m²/rok), a w tych budowanych w standardowej technologii cyfra ta dochodzi do nawet 120 kWh/(m²/rok).
Dom pasywny z instalacją rekuperacji Rekuperatory.pl
Ciekawe fakty o rekuperacji w domu pasywnym:
- w domu pasywnym nie można zainstalować np. kominka, gdyż ilość ciepła byłaby zbyt duża i spowodowałaby zbyt duży wzrost temperatury
- w domu pasywnym nie można zastosować innego niż rekuperacja sposobu wentylacji budynków (wentylacja grawitacyjna zdyskwalifikowałaby dom jako pasywny)
- dom pasywny zazwyczaj nie ma komina (brak pieca, brak wentylacji grawitacyjnej, brak kominka)
- pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej budynek pasywny z niezbędnymi certyfikatami Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt powstał w 2006 r. w Smolcu pod Wrocławiem (rekuperatory.pl projektowały i wykonywały tam system rekuperacji)
- obecnie trwa program rządowy refundujący część kosztów budowy domu pasywnego (określanego jako standard NF15)
- instalacje rekuperatory.pl i rekuperatory AERIS spełniają standardy dopłat do kredytów programu rzadowego