Co wpływa na cenę systemu rekuperacji
W Rekuperatory.pl zależy nam, byście Państwo byli świadomi, co zawiera cena na montaż rekuperacji i z czym wiąże się niska cena, która może być kusząca, ale kryją się w niej pułapki, których nie chcielibyście doświadczyć. I dlaczego czasami warto wydać więcej, by inwestycja w system rekuperacji nie była zupełnie nieopłacalna.
Rozpiętość cenowa usługi montażu rekuperacji
Rynkowa rozpiętość cenowa na montaż systemu rekuperacji (wraz z instalacją i rekuperatorem) jest spora. Dlaczego?
Każdy dom i każdy inwestor jest inny i ma różne potrzeby, dwa budynki o identycznym metrażu mogą mieć różną długość instalacji, różne trasy jej prowadzenia, różną ilość punktów nawiewnych i wywiewnych oraz różnej mocy rekuperator. Mogą także być wykonane z zupełnie innego rodzaju instalacji w zależności od architektury budynku, wybranych rozwiązań konstrukcyjnych oraz budżetu, jakim dysponuje inwestor.
Dlatego, by wycenić montaż systemu rekuperacji, potrzebne są rzuty każdej kondygnacji budynku, które pozwolą wytyczyć wstępną trasę prowadzenia kanałów wentylacyjnych oraz dobrać odpowiednią moc rekuperatora. Bez analizy rzutów budynku wycena rekuperacji jest pobieżna, ogólna i może ulec zdecydowanej zmianie na późniejszym etapie.
Inwestorów mogą także bardzo zawieść oczekiwania co do komfortu klimatycznego, jakości powietrza w pomieszczeniach, odprowadzenia zapachów czy filtrowania powietrza nawiewanego oraz głośności pracy.
4 oczywiste składowe montażu systemu rekuperacji
- jakość i rodzaj rekuperatora (przeciwprądowy o bardzo wysokim stopniu odzysku ciepła, zaawansowany technologicznie, czy słabszej jakości centrala o niskim stopniu energooszczędności)
- moc rekuperatora (100, 200, 350, 450, 600 czy więcej m³/h)
- rodzaj instalacji (antybakteryjna z tworzywa o najwyższej klasie szczelności, czy tania plastikowa instalacja z niskiej jakości plastiku, wysokiej jakości, zaizolowana wełną mineralną instalacja z kanałów stalowych lub nowoczesna, wykonana z ultra cichego systemu fabrycznie izolowanych kanałów)
- dodatki, które nie są obowiązkowe, ale dają możliwości uzyskania dodatkowych korzyści: gruntowy wymiennik ciepła, nawilżacz powietrza, system antysmogowy, jednostka chłodząca, sterownik, system online sterowania rekuperatorem ze smartfona lub tabletu, dodatkowe czujniki: dwutlenku węgla, wilgotności, podłączenie rekuperatora do systemu zarządzania domem inteligentnym (KNX, Fibaro etc.)
Upewnij się, zanim porównasz dwie różne oferty na montaż systemu rekuperacji!
8 mniej oczywistych składowych montażu systemu rekuperacji
- doświadczenie firmy montującej system rekuperacji
- dokładne wyliczenia zapotrzebowania na powietrze wentylacyjne, tzw. kalkulator systemu rekuperacji
- inżynierski, indywidualny projekt systemu rekuperacji
- kompletność oferty na usługę montażu
- gwarancja na urządzenie i prawidłowe działanie systemu rekuperacji
- serwis przed i pogwarancyjny
- możliwość zakupienia filtrów do rekuperatora i ich cena
- możliwość podzielenia płatności za usługę na etapy uzależnione od postępów prac na budowie: nigdy wcześniej, nigdy za wszystko z góry; zawsze przejrzyście, w porozumieniu z inwestorem i zawartą umową na montaż rekuperacji.
Dlaczego warto być czujnym, gdy cena na montaż rekuperacji jest niska
Początkujący instalatorzy rozpoczynający dopiero montaż rekuperacji są oczywiście najtańsi. Dlaczego? Bo uczą się na swoich błędach. Koszt tej nauki ponosi jednak inwestor, a może nim być źle zaprojektowany (lub w ogóle bez projektu), głośno pracujący i nie dający korzyści system rekuperacji.
Zanim wybierzesz instalatora swojego systemu rekuperacji, zweryfikuj:
- czy instalator ma doświadczenie w montażu rekuperacji
- czy fachowo zamontuje przewidziane w projekcie długości przewodów wentylacyjnych
- czy odtworzy w realu (z projektu) trasy prowadzenia instalacji, by każde pomieszczenie było w całości przewietrzone
- czy rzetelnie wykona każdy punkt nawiewny i wywiewny
- czy wyreguluje punkty nawiewne i wywiewne zgodnie z zaprojektowanymi wydatkami powietrza
- czy świadczy usługi serwisowe po wykonanej usłudze
- czy da gwarancję na wykonany system i rekuperator
Od tego zależy, czy:
- system rekuperacji da oszczędności na ogrzewaniu
- rekuperacja będzie cicha i bezawaryjna
- rekuperator optymalnie wentyluje wszystkie pomieszczenia dając komfort o każdej porze dnia i nocy
- odprowadzi szybko wilgoć z łazienki i niechciane zapachy z kuchni
O ile o rodzaju rekuperatora i rodzaju instalacji decyduje zawsze inwestor w porozumieniu z doradcą ds. rekuperacji, o tyle moc rekuperatora wynika z obliczeń zapotrzebowania budynku na powietrze. Obliczenia takie są podstawą inżynierskiego projektu rekuperacji.
W Rekuperatory.pl do każdej wykonywanej instalacji przygotowywany jest projekt uwzględniający nie tylko moc rekuperatora, ale także dokładne trasy prowadzenia instalacji, jej rodzaj, miejsca, gdzie znajdować się będą anemostaty oraz wydatki powietrza wentylacyjnego na poszczególnych punktach nawiewnych i wywiewnych.
W zależności od etapu, na którym jest Twoja budowa, możesz dokonać zmian, które ograniczą wydatki związane np. z budową kominów wentylacyjnych. Najlepiej skonsultuj projekt ze specjalistą od rekuperacji. Tylko niech to nie będzie dekarz, ani instalator wod-kan. Specjalista od rekuperacji.
Nie montujesz także żadnych strażaków na kominie. Wentyluje tylko i wyłącznie rekuperator i to on jest odpowiedzialny za ilość powietrza, jaką nawiewasz i wyciągasz z pomieszczeń. Rezygnacja z części kominów, nawiewników w oknach oraz zastosowanie w części budynku nieotwieralnych okien, oznacza spore oszczędności już na etapie inwestycyjnym.