Rekuperator, a wraz z nim cały system rekuperacji, powienien pracować w trybie ciągłym i nieprzerwanym, przez całą dobę, przez wszystkie dni w roku. Dniem i nocą, niesłyszalnie i bezszelestnie, niezauważalnie: jak lodówka, jak piec gazowy, jak pompa ciepła. Na wakacjach też. My odpoczywamy, on nie.
Co zrobić z rekuperatorem, kiedy wyjeżdżamy na wakacje? Ustawić bieg nieobecności. Nigdy nie powinno się wyciągać wtyczki rekuperatora z kontaktu!
Jest optymalnie, gdy w kanałach powietrze cały czas krąży – to utrzyma je w czystości i suchości. Zapobiegnie też duchocie i wzrostowi wilgotności w domu, co nie pozostaje bez znaczenia dla przegród budowlanych, dywanów, wykładzin i mebli. Efektywny pobór świeżego powietrza zapewniają czerpnie, które powinny mieć przemyślaną lokalizację.
Tryb pracy systemu rekuperacji ustala się przy uruchamianiu systemu, analogicznie, jak przy np. piecu). Przykładowo: bieg 1 lub 2 ustawiamy od 6.30 do 7.30 (przed wyjściem) i od 17.00 do 22.00 (po powrocie) w dni powszednie.
Poza tymi godzinami na biegu pierwszym lub na biegu nieobecności (nikogo nie ma w domu). W weekendy praca ciągła na biegu 2. To przykład, bo oczywiście tryb należy dostosować do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Na zdjęciu sterowanie rekuperatorem AERISnext na wyświetlaczu.
Znam też takich inwestorów, którzy w ogóle nie programują rekuperatora (używają go na ustawieniach manualnych) i przez cały calutki czas używają go na jednym biegu: zimą i jesienią na 1, latem i wiosną na 2! Czy to źle? Nie, właśnie chodzi dokładnie o to, że ustawienia mają być zrobione tak, by w domu było czuć zawsze świeże powietrze, bez duchoty, bez otwierania okien.
Nigdy nie wyłączamy rekuperacja: ani gdy wychodzimy do pracy/szkoły, ani gdy wyjeżdżamy na wakacje.
Rekuperatory.pl. Działamy w całej Polsce. Tutaj możesz wypełnić formularz o indywidualną konsultację i wycenę.