Montaż rekuperatora w kotłowni domu to dobre miejsce. W tym samym pomieszczeniu może znajdować się także urządzenie grzewcze, zasobnik wody lub odkurzacz centralny. Ważne, by do urządzenia zostawiony był łatwy dostęp, co umożliwi bezproblemową wymianę filtrów i serwis techniczny.
Dobrym miejscem na montaż rekuperatora jest również garaż. Podwieszony przy suficie rekuperator nie zajmie ani centymetra podłogi. Centralę można zamontować także w każdym pomieszczeniu gospodarczym: pralni, suszarni lub np. w schowku.
Rekuperator AERISnext 350 zamontowany w kotłowni przy garażu. Łatwy dostęp do rekuperatora umożliwi wymianę filtrów oraz coroczne przeglądy serwisowe, które obejmują również wyjęcie z centrali całego wymiennika ciepła, wyczyszczenie go i odkurzenie środka centrali.
Ponieważ zamontowanie i uruchomienie rekuperatora to ostatni etap montażu systemu rekuperacji, pomieszczenie na centralę powinno być wybrane na samym poczatku projektowania systemu rekuperacji.
Od miejsca montażu rekuperatora zależy nie tylko umiejscowienie czerpni i wyrzutni powietrza (są to otwory w elewacji budynku, przez które przechodzą kanały wentylacyjne), ale także absolutnie cała trasa prowadzenia instalacji.
Ważne, by wyznaczonego miejsca na rekuperator nie zajął później kocioł, pompa ciepła, zasobnik ani centralny odkurzacz, dlatego warto go oznaczyć, gdy tylko wymurowane zostaną ściany.
Montaż rekuperatora wykonuje się, gdy cała instalacja jest już rozprowadzona w całym budynku, a wszystkie jej elementy zamontowane.
Są co najmniej trzy bardzo ważne korzyści z zamontowania rekuperatora w kotłowni:
Dlatego też inżynier projektujący system rekuperacji, najczęściej i o ile jest to możliwe – sugeruje montaż rekuperatora na parterze budynku. Pomieszczenie kotłowni jest do tego celu idealne.
Najważniejsze, by odpowiednio wcześniej na rekuperator przewidzieć odpowiednią ilość miejsca tak, by zmieścił się nie tylko sam rekuperator, ale także dochodzące do niego cztery kanały główne nawiewne i wywiewne wykonane z przewodów o dużych średnicach, bo aż 350 mm.
Jeżeli w domu będzie zamontowany elektrofiltr powietrza, czyli system antysmogowy, na niego również należy przewidzieć odpowiednią ilość miejsca na kanale nawiewnym przy centrali wentylacyjnej.
Na kanałach głównych przy rekuperatorze zmieścić się również powinny wentylacyjne akustyczne tłumiki powietrza, od których zależy stopień wyciszenia całej instalacji rekuperacji.
Ponieważ tłumiki zajmują nieco miejsca, również je należy wcześniej zaplanować oraz uwzględnić w całym projekcie systemu rekuperacji.
Długość pojedynczego tłumika – w zależności od dobranych parametrów tłumiących, wynosi od 600 mm nawet do 1000 mm. Średnica przyłącza to 160 mm – 200 mm.
Dobrze, by kanały wentylacyjne wchodzące do krócćów nawiewnych i wywiewnych rekuperatora, były prowadzone pod sufitem. Pozwala to na znaczną oszczędność miejsca.
Zamontowany pod sufitem rekuperator zostawi nam do dyspozycji całą przestrzeń podłogi do wykorzystania.
Opcjonalnie na montaż rekuperatora wybieramy czasami poddasze nieużytkowe. Montując tam centralę warto pamiętać, żeby zagwarantować na nim temperaturę co najmniej 8 stopni C powyżej zera przez całą zimę.
Dobrze też, by w pomieszczeniu, w którym zamontowany jest rekuperator, nie było bardzo wysokiej temperatury latem. Najlepiej, by poddasze było izolowane na całej połaci dachu. Opcją jest też umieszczenie centrali i instalacji w specjalnej izolacji, której grubość musi wynosić co najmniej 20 cm.
Istnieje również kilka wytycznych, jakie powinno spełniać pomieszczenie, w którym zamontujemy rekuperator. Należą do nich m.in.:
Przed montażem rekuperatora pomieszczenie powinno być wykończone, tzn. wszelkie roboty budowlane (murarskie, malarskie) powinny być zakończone.
Czy może być rekuperacja w kotłowni, jeśli jest w niej zainstalowany kocioł gazowy? Tak. Należy tylko pamiętać, by kocioł posiadał zamkniętą komorę spalania, a system odprowadzania spalin był realizowany przez komin koncentryczny.
Bardzo wygodne jest, by sterowanie rekuperatorem realizować za pomocą aplikacji w telefonie, co umożliwia moduł przyłączeniowy LAN C do AERISnext.
Zastanawiasz się, jaka wentylacja w kotłowni będzie najlepszym rozwiązaniem? Nie wiesz, jaki rekuperator w kotłowni sprawdzi się najlepiej? Chętnie pomożemy! Skontaktuj się z naszym Doradcą, by uzyskać profesjonalną pomoc.
Rekuperator AERISnext 350 w kotłowni Skontaktuj się z nami i skorzystaj z fachowej pomocy doświadczonych specjalistów.