Jak działa system rekuperacji w maju?
Temperatury rzadko rozpieszczają na progu wiosny: zima tak łatwo się nie poddaje. Zazwyczaj wczesnym rankiem o tej porze roku nasze systemy pomiarowe we Wrocławiu notują około 8 stopni C!
Rekuperator robi jednak swoje i energią, jaką odzyskuje z powietrza wywiewanego z pomieszczeń, ogrzewa strumień świeżego powietrza zewnętrznego, który jest nawiewany do domu.
Ponieważ mamy na bieżąco podgląd na pracę centrali przez cały rok (tutaj znajdziesz bezpośredni dostęp) – także i w tym roku możemy zobaczyć, o ile wymiennik ciepła w rekuperatorze ogrzał strumień powietrza nawiewanego do pomieszczeń.
Temperatura powietrza czerpanego wynosiła dziś rano: 13,8oC. Wymiennik ciepła podgrzał ją – energią z powietrza wyciąganego z pomieszczeń – do 20,8oC. To równo 7 stopni!
Dziś system grzewczy już się u nas nie włączy!
Sięgamy jeszcze miesiąc wcześniej: około połowy kwietnia: z czerpanych 8,1 stopni C ogrzał go aż o 10,4 stopnia C: do 18,5 stopni!
Rekuperator ogrzał dzisiaj świeże powietrze zewnętrzne z temperatury 8,1 do 18,5 stopnia C.
Wczesną wiosną rekuperacja spełnia niezwykle ważne zadanie: opóźnia załączanie się ogrzewania. W cieplejszy dzień może się okazać, że sam rekuperator wystarczy do dostarczenia do pomieszczeń powietrza o komfortowej temperaturze. Dowiedz się więcej o rekuperacji tutaj.
W domach z rekuperacją można się już żegnać z wydatkami na centralne ogrzewanie.
Oprócz odzysku ciepła, rekuperacja dostarcza do pokojów przez całą dobę świeże powietrze, które jest dodatkowo filtrowane zanim trafi do pomieszczeń. Dostęp do powietrza zewnętrznego o niskiej zawartości dwutlenku węgla daje niezwykły komfort: i to przez całą dobę.