Ściany w domu a rekuperacja
Ten etap jest bardzo odpowiedni, by przemyśleć, zaplanować i podjąć decyzję o najważniejszych elementach prawidłowego montażu systemu rekuperacji.
Dlaczego etap wznoszenia ścian jest ważny dla rekuperacji
Etap ściany – na rekuperację warto zdecydować się właśnie teraz.
Etap ściany jest niemal równie dobry, jak etap projekt. Równie dobry, ale im wcześniej skonsultujesz budowę ze specjalistą, tym lepiej.
Głównie ze względu na optymalizację innych kosztów inwestycyjnych, z jakimi związany jest montaż systemu rekuperacji oraz innych systemów energooszczędnego domu, np. pompy ciepła (sprawdź, co to jest pompa ciepła), dzięki której można zaoszczędzić energię.
Co zrobić na etapie budowy ścian
Teraz warto sprawdzić, jaką wentylację zaprojektowano w budynku: mechaniczną, czy grawitacyjną?
Jeżeli grawitacyjną, oznacza to, że w projekcie architektonicznym są kominy wentylacyjne, które w domu z rekuperacją są niepotrzebne. Jeśli je wybudujesz, będą musiały zostać zaślepione.
Jeżeli projekt budynku uwzględniał już rekuperację, niepotrzebnych kominów wentylacyjnych najprawdopodobniej w nim nie było.
Zmieniając wentylację grawitacyjną na rekuperację likwiduje się zupełnie niepotrzebne kanały wentylacyjne. Czasami oznacza to brak komina, czasami tylko pojedynczego szachtu.
Etap, gdy budynek znajduje się na etapie wznoszenia ścian jest istotny jeszcze z innego powodu: właśnie teraz można zdecydować o ewentualnym podniesieniu ścianki kolankowej, by zyskać dodatkową przestrzeń techniczną na prowadzenie instalacji wentylacyjnej i uniknięcie niepotrzebnej zabudowy kanałów wentylacyjnych.
Pomysł ten warto skonsultować z architektem, by zewnętrzna bryła budynku nie straciła swoich proporcji.
Jeśli na tym etapie skontaktujesz się ze specjalistą Rekuperatory.pl, otrzymasz:
- konsultację projektu budynku pod montaż rekuperacji
- wstępną analizę możliwości zastosowania najbardziej optymalnej instalacji dopasowanej do architektury budynku
- wytyczne co do grubości posadzki, by zmieścić w niej kanały wentylacyjne
- wytyczne, gdzie mógłby zostać zamontowany rekuperator
- wstępną trasę prowadzenia instalacji, która będzie uwzględniała przejście przez stropy (dokładne miejsca przejść możliwe po wykonaniu projektu rekuperacji)
- miejsca usytuowania czerpni i wyrzutni powietrza (po analizie usytuowania budynku względem stron świata)
- wytyczne co do ewentualnych przejść przez fundamenty do montażu GWC