Rekuperatory.pl
603 446 366

Wentylacja w domu

Jaki dom musi posiadać wentylację?

Każdy dom musi posiadać wentylację. Wentylacja w domu może być grawitacyjna, czyli tradycyjna przez kominy wentylacyjne lub mechaniczna realizowana za pomocą centrali. Jeśli jest mechaniczna, to najczęściej taka z odzyskiem ciepła, by nie powodowała strat na ogrzewaniu. Wymiana powietrza w każdym domu jest jednak obowiązkowa i tylko od inwestora zależy, którą z nich wybierze.

Co to znaczy prawidłowa wentylacja w domu?

Prawidłowa wentylacja w domu jednorodzinnym zapewnia wymianę powietrza zużytego, pełnego dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń na świeże. Jeśli wentylacja nie wymienia skutecznie powietrza, w pomieszczeniach bardzo szybko spada jego jakość. Oznacza to, że wzrasta poziom wydychanego przez człowieka dwutlenku węgla.

Dom z kiepską wentylacją to dom, w którym źle się czujemy, często boli nas głowa, umysł źle pracuje i gorzej się śpi. Osoby starsze, dzieci i alergicy mogą mieć także kłopoty z oddychaniem w takim domu.

Jaka wentylacja domu będzie dobra – grawitacyjna czy mechaniczna?

Te dwa rodzaje wentylacji są podobne tylko z nazwy, ale realizowane są na dwa różne sposoby. Wentylacja grawitacyjna działa tylko wtedy, gdy na zewnątrz jest chłodno, bo tylko wtedy może dojść samoczynnie do poruszenia powietrza. Warunek jest też taki, że okna powinny mieć nawiewniki lub być nieszczelne. Wtedy powietrze ma którędy napłynąć do środka pomieszczeń.

Ruch powietrza przy wentylacji mechanicznej jest kontrolowany i regulowany za pomocą rekuperatora. To on wyciąga i nawiewa taką samą ilość powietrza do pomieszczeń przez całą dobę. Dodatkowo powietrze jest oczyszczane, a w wymienniku ciepła energia jest odzyskiwana. Tutaj więcej o różnicach między wentylacją grawitacyjną a mechaniczną.

Zobacz film o tym, co odróżnia jedną wentylację od drugiej.

Wentylacja grawitacyjna

Wentylacja domu to temat szeroki jak rzeka. Wentylację grawitacyjną wymyślono dawno temu, kiedy okna były na tyle nieszczelne, że wpuszczały do domu powietrze z zewnątrz. Sprawa była prosta: różnica ciśnień wynikająca z różnicy temperatur powodowała, że powietrze było samoistnie zaciągane z zewnątrz przez okna, wędrowało przez cały dom, by ostatecznie zostać wywiane kratkami wywiewnymi umieszczonymi w łazience i WC.

Obieg powietrza przy wentylacji grawitacyjnej ilustruje poniższy schemat prawidłowego przepływu powietrza.

Kiedy nieszczelne okna zastąpi się ciepłymi oknami z trzema szybami, wentylacja grawitacyjna nie ma jak działać. Często dochodzi wtedy do odwrócenia kierunku powietrza i  z kratek wywiewnych w zimie z dosyć dużą prędkością napływa zimne powietrze zewnętrzne.

Aby temu zapobiec należałoby umożliwić powietrzu wejście do domu przez np. okna. Albo przez ich otwarcie, albo uchylenie albo też przez nawiewniki okienne. Wszystkie te sposoby jednak powodują nagłe i mało komfortowe wychłodzenie mieszkania, dlatego raczej się tego nie robi, zwłaszcza zimą.

Wręcz przeciwnie: kratki, którymi napływa powietrze, zakleja się, by nie tracić ciepła. W domu nie ma wtedy żadnej wentylacji.

Więcej o wentylacji grawitacyjnej

Jaka to działająca, prawidłowa wentylacja do domu?

Działająca wentylacja to taka, która w miarę nieprzerwanie wymienia zużyte powietrze na świeże przez cały rok. Dobrze, by robiła to niezależnie od pogody i z minimalnymi stratami energii.

Dlatego coraz chętniej w Polsce – zamiast wentylacji grawitacyjnej – montuje się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czyli rekuperację. I to nie tylko przy energooszczędnym domu, choć raczej obecnie staramy się budować tak, by dom był jak najtańszy w użytkowaniu.

Rekuperacja jest najtańszym sposobem wentylacji pomieszczeń. Dlaczego? Ponieważ w wymienniku rekuperatora dochodzi do recyclingu, do odzysku energii z powietrza, które zostało ogrzane przez system centralnego ogrzewania.

Ciepło to jest następnie przekazywane do świeżego powietrza. Sposób działania rekuperacji pokazuje grafika.

Przez otwór w budynku zwany czerpnią, rekuperator zaciąga świeże powietrze. Po przejściu przez filtr nawiewny, powietrze wpływa do wymiennika ciepła, gdzie jest zimą dogrzewane, a latem schładzane. Po przejściu przez wymiennik jest nawiewane do pokoi i sypialni.

Jednocześnie taka sama ilość powietrza jest wyciągana z kuchni i łazienek.

Wentylacja w domu – najczęściej zadawane pytania

Wentylacja do domu skontaktuj się z nami, aby otrzymać bezpłatną wycenę