Okap kuchenny lub zwykły pochłaniacz z filtrami węglowymi skutecznie odprowadzi zanieczyszczone powietrze prosto znad kuchenki, co znacznie ogranicza rozprzestrzenianie się niechcianych zapachów po całym domu. Okap w kuchni domu z rekuperacją powinien być podłączony do niezależnego przewodu wentylacyjnego, co ochroni kanały przed zabrudzeniem tłustym powietrzem.
W domach z rekuperacją najlepiej, jeżeli można podłączyć okap do osobnego przewodu wentylacyjnego wyprowadzonego na zewnątrz lub podłączyć go do wolnego pionu wentylacyjnego. Utrzymanie go z dala od instalacji wentylacyjnej gwarantuje zachowanie kanałów wentylacyjnych w czystości: powietrze znad kuchenki pełne jest nie tylko wilgoci, ale również tłuszczu.
Na przewodzie wyrzutowym okapu zamontować należy klapę zwrotną uniemożliwiającą napływ powietrza zewnętrznego do pomieszczenia w sytuacji, gdy okap nie pracuje.
Na rynku istnieją rekuperatory, które mają możliwość podłączenia do nich okapu kuchennego. Nie jesteśmy gorącymi zwolennikami tego rozwiązania z powodu ryzyka zanieczyszczania wentylatorów rekuperatora powietrzem z okapu. To może zmniejszać ich żywotność. Po drugie okap powinien móc działać na większej mocy niż typowy wyciąg w rekuperatorze. Takie rozwiązania jednak są wygodne i stają się powszechne w mieszkaniach, w którym stosuje się rekuperację.
Poprawna wentylacja w kuchni jest bardzo ważna. W końcu to właśnie w kuchni powstaje najwięcej zanieczyszczeń zapachowych i tłuszczowych, które wpływają na jakość powietrza i mogą obniżać jego jakość i ogólny komfort w całym domu.
O ile w domu wentylowanym mechanicznie z kuchni można efektywnie odprowadzić w stosunkowo krótkim czasie niechciane zapachy, w domu z grawitacją pomoże zazwyczaj tylko szeroko otwarte okno.
Prawidłowa instalacja wentylacyjna ma przede wszystkim zapewniać komfort, tj. stały dostęp do świeżego powietrza zewnętrznego. W aktualnie obowiązującej polskiej normie z 1974 r. (ze zmianami w 1983 r.) o wentylacji budynków (PN-83/B-03430) przyjęto, że aby wentylować kuchnię, należy z niej odprowadzić:
Powyższe normy obowiązują każdą kuchnię niezależnie od rodzaju zastosowanej wentylacji, przy czym jednocześnie nie można stosować dwóch rodzajów wentylacji.
Poprawna wentylacja w kuchni – skontaktuj się z nami i skorzystaj z fachowej pomocy doświadczonych specjalistów.
Aby zapewnić optymalny komfort powietrzny w kuchni w domu z rekuperacją, należy wymienić w niej dwukrotnie całe powietrze w ciągu godziny nawiewając i wywiewając taką samą ilość powietrza.
W kuchni, w której działa rekuperacja, umieszcza się:
Rekuperacja, dzięki funkcji okresowego zwiększania intensywności wentylacji, umożliwia także szybkie i efektywne przewietrzenie i pozbycie się intensywnych zapachów bigosu, kalafiora czy smażonej ryby, po której już po około 15 minutach nie ma śladu.
Rekuperator ustawić wtedy należy na najwyższy bieg na określony czas lub skorzystać ze sterownika radiowego RFZ przyciskając ikonę zegara. Wentylacja kuchni a rekuperacja – potrzebujesz dodatkowych informacji? Skontaktuj się z naszym doświadczonym specjalistą.
W przypadku budynków wentylowanych grawitacyjnie, wentylację w kuchni załatwiają otwory wywiewne przyłączone do pionowych przewodów wentylacji grawitacyjnej, czyli tzw. kratki wywiewne. To nimi powietrze powinno zostać – przez naturalny ruch powietrza – wywiane. Jeżeli jednak tak miałoby się stać, do kuchni musiałoby napłynąć powietrze z zewnątrz, np. przez otwarte okno lub przez nawiewniki okienne. Wentylacja w kuchni w suficie – skontaktuj się z nami i skorzystaj z fachowej pomocy.
Dopływ powietrza z zewnątrz do kuchni powinien być zapewniony przez otwory w oknie, ponad oknem lub przez otwarcie okna. Dla kuchni bez okna powietrze zewnętrzne musi zostać doprowadzone z innego pomieszczenia w domu otworami w dolnych częściach drzwi – tyle norma. W praktyce wygląda to tak, że zimą nie otwiera się okien, z pewną ostrożnością przy minus 20°C podchodzi się również do otwarcia nawiewników okiennych, dlatego zima dla kuchni wentylowanych grawitacyjnie jest prawdziwym wyzwaniem.
Kratki wywiewne bowiem zmieniają się w nawiewne (dochodzi do odwrócenia ciągu powietrza) i kratkami tymi nawiewa zimne powietrze z zewnątrz.
Kratki wywiewne w domach z wentylacją grawitacyjną są więc często zalepiane przy użyciu worka i taśmy klejącej. I koniec wentylacji, termos. Jednak jeżeli nie zostaną uszczelnione, będzie przez nie nawiewać zimne powietrze zewnętrzne. Jest więc do wyboru: tracić energię na nawiewaniu zimnego powietrza przez kratki wywiewne lub przez wywietrzniki. W obu przypadkach zwiększamy koszty ogrzewania.
Wentylacja mechaniczna stale dostarcza i wywiewa powietrze z pomieszczeń zapewniając stałą i niezależną od pogody wymianę. Szczególnego znaczenia nabiera to w pomieszczeniach tzw. brudnych, do których należy między innymi kuchnia (także łazienka, WC, garderoba, pralnia).
Dzięki efektywnej wentylacji mechanicznej kuchnia w budynkach z rekuperacją pozostaje świeża i pachnąca, a zapachy, których chcecie szybko się pozbyć, ulatują z niej niemal niezauważone. Do tego możliwość okresowego zwiększenia intensywności wentylacji – bezcenna przy przypalonych kotletach lub smażonym pstrągu.
Choć rekuperator odzyskuje ciepło z zanieczyszczonego powietrza i przekazuje je do powietrza nawiewanego, zapachy pomiędzy tymi dwoma strumieniami nie są przekazywane, a nawiewane powietrze jest ich pozbawione. Taka wentylacja do kuchni daje ogromny komfort mieszkańcom.
W domach z wentylacją grawitacyjną pozostaje tylko otworzyć okno, co nie jest przecież takie złe, pod warunkiem, że na zewnątrz jest w miarę ciepło. W pozostałej połowie roku (wrzesień – luty) wietrzenie znacznie wychładza pomieszczenia, a wraz z nieświeżym powietrzem i zapachami przez okno ucieka też ciepło, czyli ciężko zarobione pieniądze na ogrzewanie domu.
Wentylacja kuchni a rekuperacja Zapytaj o szczegóły naszego doradcę