Wymiennik entalpiczny w rekuperatorze – co to znaczy?
Wymiennik ERV (inaczej entalpiczny) przekazuje około 60% wilgoci z powietrza usuwanego z budynku (odzysk odbywa się z łazienek, kuchni i pralni) do powietrza wchodzącego.
Powtórne wykorzystanie raz wytworzonej wilgoci i przekazanie jej do świeżego powietrza nawiewanego, podnosi komfort w pomieszczeniach wentylowanych mechanicznie. Zdarza się, że niektórzy są bardzo na niego wyczuleni, a w miesiącach zimowych ich skóra czy błony śluzowe wrażliwie reagują na przesuszenie, które towarzyszy wymianie powietrza w pomieszczeniach.
Wymiennik ciepła w rekuperatorze
Każdy rekuperator posiada wymiennik ciepła. To w nim odbywa się przekazywanie energii pomiędzy strumieniami powietrza. Powietrze wyciągane z pomieszczeń zimą przekazuje ciepło do chłodnego i świeżego powietrza czerpanego z zewnątrz, które jest nawiewane do pokoi. Standardowa wersja rekuperatora posiada wymiennik, który przekazuje tylko ciepło.
Wersja rekuperatora ERV to wymiennik przeciwprądowy entalpiczny.
Entalpiczny rekuperator ERV odzyskuje nie tylko energię, ale również wilgoć i przekazuje ją powietrzu nawiewanemu. Oznacza to przede wszystkim podwyższenie komfortu klimatycznego zimą (wyższa wilgotność względna powietrza w pomieszczeniach), kiedy rekuperacja w połączeniu z grzejnikami może przesuszać nawiewane powietrze. Zapobiega temu entalpiczny wymiennik ciepła.
Czy wymiennik można wymienić?
Każdy rekuperator AERISnext ze zwykłym wymiennikiem można zmienić w wymiennik entalpiczny. Wystarczy do wersji standardowej dokupić wymiennik w wersji ERV.
Więcej o wymienniku entalpicznym
Kiedy wymagana jest wentylacja mechaniczna?