Rekuperatory.pl
603 446 366

Pomiary w domu z rekuperacją i bez rekuperacji

Badanie wykonano w dwóch sypialniach: jednej o metrażu 11 m2 w domu wielorodzinnym przy wentylacji grawitacyjnej i w drugiej o metrażu 12,5 m2 w domu jednorodzinnym z rekuperacją.

Podczas pomiaru w sypialni przebywały 2 osoby dorosłe, okna były zamknięte, drzwi pozostały lekko uchylone (co nie miało wpływu na pomiar w domu z rekuperacją, a w domu z grawitacją nieco polepszyło wynik końcowy).

Badania w domu z rekuperacją

Wykres 1 (dom z rekuperacją) pokazuje start z pozycji około 900 ppm i utrzymanie się stężenia CO2 na tym samym poziomie w pomieszczeniu przez całą noc aż do 7 rano.

Na podobnie stałym poziomie pozostaje poziom wilgoci w powietrzu (kolor zielony):

Dom z rekuperacja

Dom z rekuperacją: poziom dwutlenku węgla przez całą noc nie zmienia się i pozostaje na poziomie około 900 ppm.

Badania w domu z wentylacją grawitacyjną

Wykres 2 (dom z tradycyjną wentylacją grawitacyjną) pokazuje start z pozycji około 1000 ppm i stały wzrost stężenia CO2 w pomieszczeniu aż do około 2800 ppm(!) w szczytowej fazie.

Warto także zwrócić uwagę na rosnący w ciągu całej nocy poziom wilgoci w powietrzu (kolor zielony).

Dom bez rekuperacji

Dom bez rekuperacji: poziom dwutlenku węgla przez całą noc stopniowo rośnie aż do niebezpiecznej dla zdrowia wartości ponad 2500 ppm (!)

Wnioski z badania domu z rekuperacją i domu z wentylacją grawitacyjną:

  • w domu z rekuperacją mimo zamkniętych okien i ciągłej podaży dwutlenku węgla i wilgoci (2 dorosłych ludzi), efektywna wymiana powietrza powoduje utrzymywanie się komfortowych dla zdrowia i samopoczucia człowieka parametrów powietrza
  • w domu z wentylacją grawitacyjną poziom dwutlenku węgla i wilgoci stale rośnie aż do niebezpiecznej wartości

Sprawdź, od czego zależy koszt rekuperacji.

Czym jest dwutlenek węgla w powietrzu, którym oddycha człowiek:

Dwutlenek węgla uważa się za szczególnie podstępny rodzaj zanieczyszczenia powietrza. Jest on ubocznym produktem spalania i oddychania ludzi: każdy z nas w ciągu godziny produkuje około 20 l dwutlenku węgla.

Za optymalną granicę poziomu dwutlenku węgla w pomieszczeniach domowych przyjmuje się do 1000 ppm, w biurach 1400 ppm (już wtedy powietrze odbieramy jako nieświeże). Gdy poziom CO2 osiągnie wartość 2500 ppm, robi się niebezpiecznie.

STĘŻENIE DWUTLENKU WĘGLA W POMIESZCZENIACH NIE POWINNO PRZEKRACZAĆ 1000 PPM.
2500 ppm TO WARTOŚĆ NIEBEZPIECZNA DLA ZDROWIA CZŁOWIEKA POWODUJĄCA BARDZO ZŁE SAMOPOCZUCIE: BÓL GŁOWY, MDŁOŚCI, ZABURZENIA KONCENTRACJI I RÓWNOWAGI