Rekuperatory.pl
603 446 366

Rekuperacja a temperatury

Przez cały rok z utęsknieniem czekamy na nadejście słonecznego, upalnego lata. Jednak słońce tak miłe na plaży, może okazać się uciążliwe w domu. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wiele energii akumulują pomieszczenia silnie nasłonecznione, w których okna pozbawione są ochrony przed promieniami słonecznymi. Działają one jak przysłowiowa szklarnia.

Problemu nie rozwiąże jednak system wentylacyjny, jakim jest rekuperacja. I to szczególnie w domu energooszczędnym. Nie rozwiąże go zresztą nie tylko rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna, ani gruntowy wymiennik ciepła.  Rekuperacja w domu energooszczędnym może oczywiście skutecznie wspomóc zadanie utrzymywania komfortowej temperatury w pomieszczeniach latem, jednak pod warunkiem użytkowania budynku z zachowaniem pewnych zasad.

Zdjęcie wykonano kamerą termowizyjną skierowaną na okno połaciowe (dachowe), przesłonięte roletą zewnętrzną. Niestety, temperatura jest i tak o wiele za wysoka, by mówić o tym, że roleta taka spełnia zadanie ograniczenia nagrzewania pomieszczeń na poddaszu użytkowym latem.

Rekuperacja a gorąco w domu energooszczędnym – jak sobie poradzić z tym problemem?

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze sposoby radzenia sobie z tym wyzwaniem, a także pomiar skuteczności poszczególnych metod.

 

Odpowiednie przysłonięcie okien znacznie ogranicza wzrost temperatury w pomieszczeniach

Jeśli dopuścimy do przegrzania budynku przez intensywne działanie słońca, trudno będzie szybko schłodzić pomieszczenia wyłącznie za pomocą wentylacji mechanicznej z systemem chłodniczym czy gwc. Urządzenia te przeznaczone są do budynków energooszczędnych i ich skuteczność w domach intensywnie przegrzewanych – czyli nie spełniających warunku domu energooszczędnego (dobra izolacja, odcięcie temperatur ekstremalnych) – będzie ograniczona. Posiadają one zbyt małą moc chłodniczą, by przy pojedynczej wymianie powietrza w pomieszczeniu skutecznie walczyć z temperaturą sięgającą nawet ponad 35oC oraz ciągłym nagrzewaniem się pomieszczeń.

Pojedyncza wymiana powietrza oznacza, że w ciągu godziny całe powietrze znajdujące się w pomieszczeniu zostanie wymienione. Norma wentylacyjna obowiązująca dla domów jednorodzinnych mówi, że w ciągu godziny w pomieszczeniu należy wymienić powietrze od 0,6 do 1-krotnie – jest to wówczas prawidłowa wentylacja w domu. Dla porównania: przeciętny klimatyzator schładzając powietrze w pomieszczeniu przepuszcza je przez swoją chłodnicę co najmniej czterokrotnie w ciągu godziny przy czym chłodzone jest to samo powietrze bez jego wymiany na powietrze świeże. Oznacza to, że klimatyzator nie usunie z pomieszczenia dwutlenku węgla czy brzydkich zapachów, co z kolei zapewni nam odpowiednio pracujący system wentylacyjny.

Rekuperacja a temperatury – Co należy zrobić, by w pełni wykorzystać zyski z systemu rekuperacji:

  • ograniczać intensywność wentylacji podczas upałów
  • intensywniej wentylować wieczorem i nocą, kiedy powietrze zewnętrzne jest chłodne

Kolejnym warunkiem jest spełnienie wszelkich norm dotyczących takich budynków. Podstawowa zasada to odcięcie nadmiaru słońca. Zgodnie z normą DIN 5034-1 pomieszczenia należy chronić przed nadmiernym nagrzewaniem promieniami słonecznymi. Dotyczy to jednak ochrony uzyskanej nie za pomocą akcesoriów wewnętrznych typu firany czy proste półprzezroczyste rolety, ale za pomocą osłon zewnętrznych: markiz czy rolet zewnętrznych. Pozostawienie dużych przeszkleń w budynku pozbawionych skutecznej ochrony przed intensywnym słońcem na pewno spowoduje silne przegrzanie takiego pomieszczenia. Planując więc budowę domu energooszczędnego wyposażonego w dobrej klasy system wentylacyjny z dodatkowym układem chłodzącym, takim jak ARTIC czy gruntowy wymiennik ciepła pamiętajmy, że skuteczność jego pracy uzależniona jest od odcięcia dopływu nadmiaru energii słonecznej latem.

Odciecie doplywu slonca

Plama słońca na dywanie może oddawać w lecie tyle ciepła, ile wysokiej mocy grzejnik. Zdjęcie podlega prawom autorskim Rekuperatory.pl

Firma Fakro przeanalizowała skuteczność ochrony przed nagrzaniem za pomocą różnych osłon przeciwsłonecznych.

W tym celu wykonano osiem jednakowych pomieszczeń badawczych, które są identycznie eksponowane na działanie promieni słonecznych oraz wyposażone w takie same okna dachowe. Badania wykonano przy zamkniętych oknach, temperaturę mierzono metr nad podłogą w kilku punktach. Na oknach zamontowane są różne dodatki, a wyniki ich badań przedstawione są poniżej:

Rozklad temperatur w domu

Rekuperacja a gorąco w domu energooszczędnym – rozkład temperatur w zależności od rodzaju przysłonięcia okna.

 

Rekuperacja a temperatury – podsumowanie

Przedstawione powyżej wyniki badań jednoznacznie określają, że akcesoria zewnętrzne (roleta i markiza) najlepiej chronią przed uciążliwym upałem z zewnątrz w stosunku do akcesoriów wewnętrznych czy szyb przeciwsłonecznych. Akcesoria zewnętrzne zatrzymują promienie słoneczne już przed szybą i znacząco ograniczają przepływ ciepła nie dopuszczając do nagrzewania się wnętrza domu. Akcesoria wewnętrzne zaledwie w ograniczonym stopniu chronią przed ciepłem, a ich głównym zadaniem jest dekoracja wnętrza oraz regulacja ilości światła wpadającego do pomieszczenia.

System wentylacyjny domu energooszczędnego oparty na rekuperatorze spełni więc swoje zadanie, wliczając w to utrzymanie przyjemnej temperatury latem, pod warunkiem, że spełnione zostaną założenia obowiązujące domy energooszczędne, w szczególności te dotyczące izolacji budynku i odcięcia promieni słonecznych.

 

Rekuperacja w domu energooszczędnym – skontaktuj się z nami, aby otrzymać bezpłatną wycenę.